Zdravotní pojištění cizinců zaznamenalo v průběhu dubna opravdu významné zdražení hned od několika pojišťoven. Pojišťovna VZP a.s. (PVZP), stoprocentní dceřiná společnost VZP a.s., se rozhodla pro velké zdražení k 1.dubnu 2021. Zdražení je to více jak o 30 % produktu komplexního zdravotního pojištění ve všech jeho variantách. Týká se všech kategorií, jak pojištění dospělých osob, dětí, tak i rozdílných účelů pobytu, tj. i pojištění studentů. PVZP tak významně změnila svou cenovou politiku, když například ještě v roce 2018 patřila k nejlevnějším, jak jsme informovali dříve.
K podobnému kroku se rozhodli i jiné pojišťovny. V druhém týdnu v dubnu zdražily pojišťovny Slavia a Maxima. Maxima zdražila v podobném rozsahu jako PVZP. Od 8. dubna zdražila významně též pojišťovna Slavia. Zdražení se opět týká rozsahu komplexního zdravotního pojištění, všech kategorií i věků. Zdražení se tak vyhnulo prozatím kategoriím cizinců v seniorním věku a kategorii těhotných cizinek.
Již dříve bychom mohli do tohoto trendu zařadit zdražení k prvnímu březnu i pojišťovnu ERGO. Nicméně ERGO pojišťovna je nejmenší pojišťovnou na trhu pojištění cizinců a je dlouhodobě pod cenovou úrovní ostatních pojišťoven. Specializuje se zajímavou cenou zejména na kategorie seniorů a těhotných. Pojištění nutné a neodkladné péče prozatím u všech zmíněných pojišťoven zůstává na stejné cenové úrovni.
Cizinci, kteří spadají do segmentu soukromého zdravotního pojištění cizinců si tak oproti minulým letům významně připlatí. Důkazem jsou ceny ještě před čtyřmi lety, kdy úroveň ročních plateb byla v tomto segmentu takřka poloviční. Nicméně ceny pojištění cizinců, jsou stále oproti minimálním měsíčním zálohám na zdravotní pojištění u OSVČ českých občanů (2 393 Kč), stále levnější o v průměru o více jak 50 %, tj. o 12.000 Kč až 18.000 Kč na roční bázi.
A jaké jsou hlavní pravděpodobné příčiny zdražovaní pojištění cizinců?
- Covid – Klienti zdravotního pojištění cizinců samozřejmě také prodělávají nemoc Covid-19 a významně se tak zvyšuje pojistné plnění pojišťoven.
- Covid podruhé – Již více než rok prakticky nefungují zastupitelské úřady a nevydávají se nová víza. Ať již krátkodobá či dlouhodobá. A roli v tom nesehrává ani účel pobytu. Kvalifikovaná pracovní síla, segment cizinců podnikajících či studenti toužící po vzdělávání v České republice tak mají vesměs smůlu. Noví klienti tak do systému téměř nepřitékají a pojišťovny nemají kam rozmělnit své náklady na pojistná plnění.
- Covid potřetí – Pojišťovnám naprosto vypadly příjmy z příbuzného produktu Cestovního pojištění. Zejména pro menší pojišťovny je to velký zásah do tržeb.
- Covid počtvrté – Klienti se oproti jiným letům v tomto segmentů „netočí“, tj. stávající klienti tak logicky více využívají své zdravotní pojištění.
- Individuální situace pojistitelů na pojistném trhu. Některé pojišťovny prošli Covidem bez větší újmy, některé se potýkají s významným výpadkem tržeb, některé mají nového vlastníka. Spojuje je jeden prvek určující zdražení. Segmentu pojištění cizinců setrvale stoupají náklady na pojistná plnění.