Je už dlouhou dobu známo, že mladí lidé do České republiky přijíždějí nejenom prohlídnout si památky, navštívit pražské bary či najít si zajímavou práci.
Pořád více z nich navštěvuje náš stát za účelem vzdělávání se na jedné z mnohých vysokých škol ať už soukromých, či státních. V dnešní době je mezinárodní spolupráce studentů a vyučujících z univerzit na celým světě jednodušší než kdykoliv dříve. Není třeba měsíce čekat na poštovní korespondenci, pomocí internetu je možné předávání informací téměř okamžitě, není neobvyklé pořádat on-line konference, nebo jednoduše nasednout do letadla a během několika hodin setkat se osobně s kolegou z oboru, který pracuje v tisíce kilometrů vzdáleném městě.
Z toho důvodu je naše země více zapojená do mezinárodních výzkumů a tím pádem také více známa ve vzdáleném zahraničí. Jelikož Česko se může pochlubit řadou mezinárodně uznávaných a renomovaných vědců, není divu, že počet zájemců o studium na vysokých školách v České republice neustále stoupá.
Studium cizinců v České republice pomáhá rozvoji ekonomiky
Minulý rok studovalo u nás více než 38 tisíc cizinců. Možná by bylo vhodné položit si i otázku proč mají o zahraniční studenty zájem samotné vysoké školy? Jednu z odpovědí nám může poskytnout i bývalý ředitel odboru vysokých škol MŠMT Josef Beneš „Mobilita studentů (ale i učitelů) přispívá významně k výměně zkušeností mezi danými školami a zároveň i mezi jednotlivými zeměmi. Pokud si budou v rámci takzvané mobility státy vyměňovat co nejvíce učitelů a studentů, rozhodně to přispěje ke vzájemným přátelským vztahům.“
Samozřejmě existují i jiné pragmatické důvodu této mezinárodní spolupráce, je to zejména lety ověřený předpoklad, že absolvent vysoké školy v cizí zemi bude i ve svém dalším profesním životě tuto hostitelskou zemi pozitivně zohledňovat. Jinak řečeno, může to mít nemalý dopad na zahraniční obchod. Mnozí studenti odjíždějí po studiu do svých rodných zemí, kde jejich vzdělání pomáhá zlepšovat úroveň ekonomiky, zemědělství a rozvíjet technologie a zároveň názorně prezentovat vysokou úroveň znalostí a zkušeností získaných na našem území.
Příklady studia cizinců v České republice
Jedním z příkladů takových vysokých škol může být i Česká zemědělská univerzita, kde na Fakultě tropického změdělství tvoří více než třetinu studentů cizinci. Nejenom ze států Evropské unie, ale dokonce i z Afriky, či Jižní Ameriky.
Univerzity přijímají nejenom samoplátce, kteří si studium zcela hradí, často jsou přijímáni i neplatící studenti. Těch je navíc naprostá většina. Je to možné proto, že klíčovým kritériem pro přijetí do bezplatného studia na jakoukoliv českou vysokou školu není v prvé řadě národnost, ale studijní předpoklady.
Ne každý z nás ví, že zahraniční studenti, kteří tráví u nás jeden nebo více semestrů, mají ze zákona povinnost pořídit si zdravotní pojištění, jehož výši si můžou jednoduše spočítat pomocí naší kalkulačky na www.infocizinci.cz