Odbor azylové a migrační politiky. S jakými vízovými povinnostmi se na něj obracet?
Žádáte v Česku o víza nebo specifický typ pobytu? V tom případě se určitě dostanete do kontaktu s odborem azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Na následujících řádcích vám představíme agendu tohoto odboru a přiblížíme, s čím konkrétně jeho kanceláře oslovovat.
Co dělá odbor azylové a migrační politiky?
Odbor azylové a migrační politiky spadá pod Ministerstvo vnitra České republiky (MV ČR) a v jeho kompetenci je problematika pobytu cizinců na území Česka. Stěžejním právním předpisem, ze kterého při své činnosti vychází, je zákon o pobytu cizinců na území České republiky. Neméně důležitým dokumentem pro činnost odboru je i Strategie migrační politiky České republiky. Podoba této strategie samozřejmě reflektuje členství Česka v Evropské unii a její právní nástroje.
Hlavní oblasti zájmu odboru azylové a migrační politiky:
- vstup a pobyt cizinců na území České republiky
- mezinárodní spolupráce v záležitostech týkajících se azylu a migrace
- integrace cizinců
- mezinárodní ochrana
- schengenská spolupráce a ochrana hranic
- návratová politika
S čím se obracet na odbor azylové a migrační politiky?
ŽÁDOST O DLOUHODOBÝ POBYT
ŽÁDOST O PRODLOUŽENÍ POVOLENÍ K DLOUHODOBÉMU POBYTU
ŽÁDOST O TRVALÝ POBYT
ZMĚNA ÚČELU POBYTU
ŽÁDOST O DLOUHODOBÝ POBYT
O povolení k dlouhodobému pobytu žádají cizinci, kteří chtějí v Česku přechodně pobývat déle než jeden rok. V případě zaměstnanecké karty pak déle než 3 měsíce.
Na pracovišti odboru azylové a migrační politiky mohou o povolení k dlouhodobému pobytu žádat občané třetích zemí mající dlouhodobé vízum. Musejí ale zachovat stejný účel pobytu. V některých případech je možné zažádat o povolení k dlouhodobému pobytu na zastupitelském úřadu ČR v zahraničí (např. pokud jde o studium nebo vědecký výzkum).
ŽÁDOST O PRODLOUŽENÍ POVOLENÍ K DLOUHODOBÉMU POBYTU
Tuto žádost mohou cizinci podat osobně nebo doporučenou poštou prostřednictvím zmocněného zástupce. Nejpozději je možné podat žádost v poslední den platnosti předchozího povolení k pobytu. Nejdříve pak 120 dnů před uplynutím platnosti předchozího povolení.
ŽÁDOST O TRVALÝ POBYT
Pokud cizinec pobývá na území České republiky déle než 5 let (a to nepřetržitě, na dlouhodobé vízum nebo s povolením k dlouhodobému pobytu), má možnost zažádat o trvalý pobyt. Podmínku předchozího nepřetržitého pobytu nemusejí splňovat nezletilé děti těch cizinců, kteří mají povolení k trvalému pobytu, a smyslem žádosti je společné soužití těchto nezletilých dětí a jejich rodičů. MV ČR k případnému vydání povolení vydává rozhodnutí.
ZMĚNA ÚČELU POBYTU
Cizinec může změnit účel svého pobytu v České republice na „podnikání“. Může tak učinit po pětiletém pobytu na území České republiky. Existují ale výjimky z této časové podmínky. Netýká se například cizinců žádajících o povolení k dlouhodobému pobytu kvůli investování.
Kde se nacházejí pracoviště odboru azylové a migrační politiky?
Odbor azylové a migrační politiky je útvarem MV ČR a vedle centrálního pracoviště disponuje i těmi regionálními. Zastoupení má tedy tento útvar ve všech čtrnácti krajích. Kontakty jsou k dispozici zde.
Cizinci si své pobytové záležitosti vyřizují v regionu, ve kterém bydlí. Před návštěvou daného pracoviště je dobré se předem objednat.
Které další úřady se věnují azylové a migrační politice?
Záležitostmi spojenými s migraci a azylem se nezabývá pouze odbor azylové a migrační politiky. Téma se dotýká i jiných odborů MV ČR: mezi nimi odboru všeobecné správy nebo odboru správních činností. Zapomenout nesmíme na Policii České republiky. V její struktuře má azylovou a migrační politiku na starosti Služba cizinecké policie.
Na pracovištích cizinecké policie plní cizinci svou ohlašovací povinnost, a to do 3 dnů od vstupu do České republiky. Tato povinnost odpadá ve chvíli, kdy pobyt cizince oznámí ubytovatel (např. hotel nebo studentská kolej).
Kde získat více informací?
FRS
FRS (frs.gov.cz) je informační portál, který cizincům na jednom místě poskytuje přehledné informace týkající se pobytu v České republice. Je možné si zde stáhnout různé druhy formulářů a tiskopisů. Portál také přibližuje nejčastější povinnosti cizinců v ČR. Dozvíte se, jak postupovat při žádosti o pobytové oprávnění, jak prodloužit stávající pobyt nebo třeba jak a kde oznamovat změny.
KLIENTSKÉ CENTRUM
Náplní klientského centra je poskytovat cizincům potřebné informace. Má svoji objednávací a informační linku. Prostřednictvím té objednávací si mohou cizinci zajistit termín návštěvy na vybraných pracovištích odboru azylové a migrační politiky.
Informační linka s číslem +420 974 801 802 je k dispozici těm, kdo potřebují:
- získat více informací k imigračním záležitostem
- poradit s náležitostmi žádostí
- pomoci při komunikaci s jednotlivými pracovišti MV ČR
Zdravotní pojištění cizinců
Zdravotní pojištění cizinců je důležitou podmínkou úspěšného vyřízení žádosti o dlouhodobý pobyt v ČR. Odbor azylové a migrační politiky vyžaduje při podávání žádosti doklad o cestovním zdravotním pojištění v ČR a na požádání i doklad o zaplacení pojištěného. V případě potřeby se proto neváhejte obrátit na naši infolinku +420 210 012 592.
Rychlá navigace: kde mám žádost podat v případě:
- ohlašovací povinnost pro občany třetích zemí
- krátkodobé vízum
- prodloužení krátkodobého víza
- dlouhodobé vízum
- prodloužení dlouhodobého víza
- přechodný pobyt
- prodloužení pobytové karty u přechodného pobytu
- dlouhodobý pobyt
- prodloužení dlouhodobého pobytu
- trvalý pobyt
- prodloužení platnosti průkazu o povolení k trvalému pobytu
- změna pobytu