Připravili jsme pro Vás souhrn důležitých informací o zaměstnávání cizinců v České republice a povinnostech zaměstnavatele týkajích se zdravotního pojištění cizinců.
Zdravotní pojištění cizinců zaměstnaných v ČR
Podle Zákona o pobytu cizinců na území ČR č. č. 326/1999 Sb., ve smyslu § 180i musí mít všichni cizinci na území ČR zdravotní pojištění. Smyslem této zákonné úpravy je jednak zajištění nutné zdravotní péče pro všechny, kteří na území ČR potřebují ošetřit, jednak zajištění úhrady nákladů zdravotnickým zařízením.
Této povinnosti jsou osvobozeny bez jakýchkoliv problémů všichni cizinci, kteří jsou účastníky českého veřejného zdravotního pojištění na základě zákona 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, např. cizinec v zaměstnaneckém poměru u firmy se sídlem v ČR.
Kdy zaměstnaný cizinec v ČR nemusí mít sjednané komerční zdravotní pojištění pro cizince?
Podle zákona o zaměstnanosti cizinci se člení na dvě základní skupiny:
- cizinec ze zemí EU, EHP a Švýcarska, který nepotřebuje povolení k pobytu, ani povolení k zaměstnání
- cizinec ze třetí země.
Právní vztahy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem – cizincem
Pracovněprávní vztahy mezi cizincem a českým zaměstnavatelem se řídí zákoníkem práce a předpisy souvisejícími, s výjimkou uzavřených mezistátních, popř. mezivládních dohod, v nich mohou být stanoveny odchylky.
Podmínky zaměstnávání cizinců na území České republiky dále upravují následující zákony, a to zákon o zaměstnanosti a zákon o pobytu cizinců na území ČR. Výjimky z pravidel stanovených obecnými zákony upravují zvláštní zákony, pro veřejné vysoké školy především zákon o veřejných výzkumných institucích, který stanovuje podmínky pro přijímání výzkumných pracovníků ze třetích zemí (mimo EU, EHP a Švýcarsko).
Cizinci ze zemí EU, EHP a Švýcarska
Podle zákona o zaměstnanosti se pro účely zaměstnávání cizince nepovažuje občan Evropské unie (EU), Evropského hospodářského společenství (EHP)7 a Švýcarska – tito občané mají stejné postavení v právních vztazích jako občan ČR.
Zaměstnávání cizinců z EU a nutné zdravotní pojištění cizinců
Cizinec, jež je občanem EU, který vykonává v ČR zaměstnání, je zdravotně pojištěn po dobu vykonávání zaměstnání a aktivit výhradně s tím spojených. Pojištěni jsou také jeho nezaopatření rodinní příslušníci. Zdravotně pojištěni jsou rovněž v zemi bydliště v EU. Zaměstnavatel přihlašuje zaměstnance ke zdravotnímu pojištění, a to buď u místně příslušné pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny – VZP ČR, nebo u zdravotní pojišťovny, kterou si zvolí u zaměstnavatele zaměstnanec.
Povinnosti zaměstnavatele
Průkaz pojištěnce obdrží zaměstnanec vždy bezplatně od zdravotní pojišťovny prostřednictvím zaměstnavatele, který zodpovídá za veškerou správnost údajů uvedených na průkazu zdravotního pojištění.
Pojistné musí odvést zaměstnavatel, a to za stejných podmínek jako u zaměstnanců – občanů ČR v souladu s právními předpisy (zákon č. 47/1997 Sb., zákon č. 592/1992 Sb.).
Skončení pracovně právního vztahu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem
Při skončení pracovněprávního vztahu odhlašuje ze zdravotního pojištění zaměstnance jeho zaměstnavatel. Současně zaměstnanec prostřednictvím zaměstnavatele musí vrátit průkaz pojištěnce. S ukončením zdravotního pojištění zaměstnance, který je občanem EU končí také zdravotní pojištění nezaopatřených rodinných příslušníků.
Zaměstnávání cizinců ze třetích zemí a nutné zdravotní pojištění cizinců
Cizinec může být přijat do zaměstnání a zaměstnáván jen tehdy, má-li platné povolení k zaměstnání a platné vízum k pobytu na území ČR, nebo pokud je držitelem zelené nebo modré karty. Cizinci, kterému bylo vydáno potvrzení o splnění podmínek pro vydání zelené karty nebo modré karty, může být přijat do zaměstnání a může vykonávat zaměstnání ode dne vydání tohoto potvrzení do ukončení řízení o jeho žádosti o vydání zelené karty nebo modré karty (§ 89 zákona o zaměstnanosti).
Zaměstnávání cizinců a úřad práce
Zaměstnavatelé mohou vypsat výběrové řízení a získávat občany z cizích zemí na volná pracovní místa, která nelze obsadit jinak, jestliže předem úřadu práce oznámí a projednají s ním záměr zaměstnávat cizince, včetně jejich počtu, druhu práce, kterou budou vykonávat, a předpokládané doby výkonu práce. Zaměstnavatel musí do 10 kalendářních dnů ohlásit příslušné krajské pobočce Úřadu práce volná pracovní místa a jejich popis a charakteristiku náplně práce, což platí ovšem pouze v případě, bude-li chtít přijmout cizince.
Podmínka volného pracovního místa, které nelze obsadit jinak je splněna, jestliže zaměstnavatel ohlásí volné pracovní místo krajské pobočce Úřadu práce a toto místo se nedaří obsadit vhodným uchazečem o zaměstnání v rámci zkoumání Úřadu práce.
Povolení k zaměstnání vydává cizinci úřad práce formou rozhodnutí za stanovených podmínek, které zohledňují zejména celkovou situaci na trhu práce, ale také podmínky konkrétního pracovního místa. Povolení k zaměstnání se vydává vždy na omezenou dobu, nejdéle na dobu jednoho roku.
Zákon o zaměstnanosti v ustanovení § 94 umožňuje vzhledem k omezení maximální délky platnosti povolení k zaměstnání toto povolení na žádost cizince prodloužit, a to opět nejdéle na dobu jednoho roku s podmínkou, že zaměstnávání bude vykonáváno u téhož zaměstnavatele.
Vízum pro cizince za účelem zaměstnání – zaměstnanecká karta
Nejčastěji je při pobytu za účelem zaměstnání používáno vízum k pobytu nad devadesát dnů. Toto vízum uděluje policie na žádost cizince, který hodlá pobývat na území za účelem vyžadujícím pobyt delší než 3 měsíce.
Žádost o vízum za účelem zaměstnání v České republice – zaměstnaneckou kartu
Cizinec je k žádosti o udělení víza k pobytu v ČR nad devadesát dnů za účelem zaměstnání povinen předložit:
- cestovní doklad,
- doklad o zajištěném ubytování po dobu pobytu na území ČR,
- výpis z evidence Rejstříku trestů jako podklad k posouzení trestní zachovalosti nebo ekvivalentní dokument vydávaný v jeho zemi,
- fotografie;
- povolení k zaměstnání, nebo číslo jednací žádosti o vydání povolení k zaměstnání a informaci, u kterého úřadu práce o takové povolení cizinec požádal. Povolení k zaměstnání nemusí cizinec předkládat a číslo jednací žádosti o jeho vydání uvádět, není-li toto povolení k zaměstnání podle zvláštního právního předpisu podmínkou výkonu zaměstnání.
- lékařskou zprávu, která dokazuje, že netrpí závažnou nemocí (o předložení lékařské zprávy lze požádat pouze v případě důvodného podezření, že závažnou nemocí trpí).
- před vyznačením víza k pobytu nad 90 dnů je cizinec povinen předložit doklad o cestovním zdravotním pojištění po dobu pobytu na území.
Povolení k dlouhodobému pobytu obvykle navazuje na vízum k pobytu nad 90 dní, pokud požadovaná doba pobytu překročí 1 rok. Podmínkou pro udělení povolení k dlouhodobému pobytu je trvání stejného účelu pobytu (např. zaměstnání), pro který bylo cizinci uděleno vízum k pobytu nad devadesát dnů.
Zaměstnávání cizinců na základě smlouvy nebo dohody o provedení práce
Při výkonu zaměstnání na základě uzavřeného pracovněprávního vztahu (pracovní smlouvy, dohody o provedení práce*) nebo dohody o pracovní činnosti) vzniká zaměstnanci zdravotní i sociální pojištění za stejných podmínek jako občanu ČR. S účinností od 1. 1. 2012 dochází k novele zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.), podle níž bude zaměstnanec, jehož odměna z dohody o provedení práce, případně součet odměn z více dohod, dosáhne v měsíci částku vyšší než 10 000 Kč, sociálně a zdravotně pojištěn.