InfoCizinci

Informace pro cizince žijící v České republice

  • enEnglish (Angličtina)
  • ruРусский (Ruština)
  • csČeština
prague infocizinci

Studijní pobyty pro cizince v České republice

07/02/2016 Natela Ismail

V rámci zahraniční rozvojové spolupráce s cizími zeměmi nabízí Česká republika spoustu stipendií pro cizince na českých vysokých školách. Tyto studijní stipendia jsou určeny jak pro výměnné studijní pobyty pro cizince, tak i pro studenty, kteří se na vlastní pěst rozhodli přijet a studovat po dobu standardního studia a poté možná i zůstat pracovat v České republice. Cizinci v ČR mohou studovat jak tříleté bakalářské studium (doba se může lišit dle vysoké školy a oboru), tak následné dvouleté magisterské studium.

studijní pobyty pro cizince

Proč studovat v České republice?

Dle statistik z roku 2014 je Česká republika na 12. místě nejoblíbenějších studijních pobytů pro cizince. Proč si tak mnoho studentů vybírá Českou republiku? Dovolte nám tedy napsat hned několik důvodů, které studenti sami udávají:

  • Univerzity v České republice mají dlouhou tradici
  • Studium v ČR nabízí specifické obory studia, které jinde ve světě nemusíte najít
  • Školné a životní náklady jsou příjatelné
  • Česká republika má jedinečnou atmosféru a bohatý kulturní život

Jak se přihlásit na výměnné studijní pobyty pro cizince?

Hlavním z požadavků pro přihlášení na výměnný studijní pobyt pro cizince v rámci vysokoškolského studia v České republice je mít ukončené středoškolské vzdělání s maturitou.

Doklad o dokončeném středoškolském vzdělání musí být obvykle nostrifikován z důvodu možných odlišností ve vzdělávacích systémech.

Nostrifikaci středoškolského vzdělání lze udělat na středních školách v České republice.

V případě, že hodláte navázat na vysokoškolské studium a studovali jste již vysokou školu ve vaší rodné zemi, probíhá nostrifikace předmětů v rámci univerzity kam se hlásíte. Více informací můžete získat na nostrifikace diplomu v České republice.

Kolik stojí studium v České republice pro cizince?

Studium cizinců v České republice je plně hrazeno státem v případě studia na veřejné univerzitě. Další podmínkou je věková hranice 26-let, v případě že jste starší, musíte platit školné určené každou univerzitou jinak.

Mám možnost získat stipendium?

Stipendium placené Českou republikou můžou získat studenti či v některých případech výzkumní pracovníci. Uznání stipendia vydává ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Stipendium pro tento rok je ve výši 9000,- Kč pro studenty bakalářského studia a 9500,- Kč pro studenty magisterského studia.

Vízum pro studijní pobytstudijní pobyty pro cizince v České republice

Dalším požadavkem je samozřejmě obdržení Víza pro pobyt v České republice. V tomto případě záleží, jak dlouhou dobu hodláte studovat v České republice a z jaké země pocházíte. Některé země mají s Českou republikou bilaterální smlouvu, umožňují svým občanům bezvízový či usnadněný vstup na území České republiky.

Pokud musíte přeci jen podstoupit celý proces obdržení víza, budete muset obstarat potvrzení od České univerzity o přijetí ke studiu a potvrzení o ubytování.

Zdravotní pojištění pro studenty

Další důležitou podmínkou pobytu v České republice je zdravotní pojištění pro cizince, protože na území České republiky musíte být ze zákona zdravotně pojištěni po celou dobu Vašeho pobytu. Více informací o typech a cenách komerčního zdravotního pojištění můžete nalézt ZDE.

Jaké jsou základní dokumenty, které potřebuji pro přihlášení na českou vysokou školu?

Základní dokumenty pro přihlášení na českou vysokou školu jsou:

  • Kopie středoškolského vysvědčení (maturitní vysvědčení)
  • Administrativní poplatek
  • Přihláška
  • Konkrétní dokumenty, které vyžaduje každá univerzita jako například: životopis, portfolio prací, může požadovat příjímací řízení (písemné zkoušky), ústní pohovor.

Přihlášení a oslovení univerzity

Pro oslovení a podání přihlášky se nebojte přímo napsat na studijní oddělení univerzity, kterou jste si vybrali. Během podání přihlášky si dejte pozor na rozdílné termíny pro odeslání přihlášek. Obvyklý termín pro odevzdání přihlášek je od února do dubna.

Vysoké školy v ČR

Obvykle probíhá přihlášení ve dvou krocích:

  1. Vyberete si univerzitu a studijní obor a zkontrolujete požadavky pro přijetí.
  2. Vyplníte přihlášku a zaplatíte poplatek za příjímací řízení, který obvykle bývá okolo 500,- Kč. Přihlášku lze podat elektronicky a poplatek zaplatit online převodem na účet.

Poté byste měli obdržet dopis/email z univerzity o přijímacím řízení. V rámci příjímacího řízení po Vás mohou například vyžadovat esej na předem určené téma, nebo motivační dopis o své osobě. Běžné jsou také písemné testy z matematiky, všeobecných znalostí a jazyků. Na některých univerzitách se můžete setkat i s dodatečným ústním pohovorem, kde byste měli objasnit svůj záměr studovat daný obor. Přijímací zkoušky se skládají obvykle v červnu.

Kdy začíná studijní rok?

U každé univerzity se to mírně liší, obvykle studijní rok začíná na konci září/začátkem října. Přesné rozvržení studijních týdnů a zkouškového období včetně prázdnin, naleznete ve svém informačním studijním systému. Většinu informací také obdržíte při oficiálním zápisu na univerzitu.

Pro zápis je nutné obdržet pozvánku z univerzity s uvedením data a přesného času, kdy je nutné se dostavit. Spolu se zápisem poté probíhá krátký informační úvod, kde se objasní funkce informačního systému, systém zápisu a absolvování předmětů a obecné požadavky ke studiu. Dále je důležité přijít na imatrikulaci, při které krátce před nástupem do studia složíte oficiální studijní slib.

Jak se na nové univerzitě zorientovat?

Pro lepší orientaci na nové škole Vám taktéž doporučujeme se přihlásit na seznamovací kurz, který univerzita každoročně organizuje. Jedná se o jednotýdenní zájezd do přírody s pestrou nabídkou sportovních aktivit. Tam budete mít možnost se seznámit s některými lektory, studenty z vyšších ročníků a hlavně, skamarádit se s lidmi z Vašeho oboru. Další dobrou možností jak být v obraze, je sledování různých skupin a stránek na Facebooku. Snad pro každý předmět již existuje skupina, kde se můžete dozvědět kde sehnat nejlepší studijní materiály, kdo je pro Vás nejvhodnější vyučující pro daný předmět, či zde můžete najít doučování od studenta, který si daným předmětem již úspěšně prošel. Tyto skupiny jsou také vhodné k prodeji a nákupu učebnic. Cena použitých učebnic je zde dokonce nižší než v antikvariátech a dle domluvy si je můžete ihned vyzvednout.

Studentské výhody

Dalším zajímavým aspektem studentského života jsou samozřejmě i různé studentské komunity a spolky. S pomocí univerzitních veletrhů se tak můžete stát součástí Klubu investorů, mladých inženýrů, či rozvíjet své profesní schopnosti ve studentské organizaci AIESEC. Takové prostředí Vás nejen obohatí o nové zkušenosti, ale poznáte i mnoho zajímavých lidí, kteří se mohou stát Vašimi přáteli na celý život.

Přípravný rok studia pro cizince

Pokud se rozhodujete vyjet do České republiky za studiem a obáváte se, že nezvládnete český jazyk, pak přímo pro Vás nabízí univerzity přípravný rok studia. Během tohoto roku se budete učit český jazyk (gramatiku, slovní zásobu, konverzaci) a českou historii (poznávání české kultury, exkurze). Výuka obvykle probíhá v malé skupině pod vedením zkušeného lektora. V letním semestru si můžete také kromě kurzů českého jazyka zvolit přípravné kurzy odborných předmětů. Závěrem celého ročního studia je absolvování zkoušky z českého jazyka, kde musí účastník zvládnout nejméně 60%.

studium v ČR

Důležité informace o přípravných kurzech pro cizince:

  • Cena kurzů se obvykle pohybuje mezi 50 až 60 tisíci Kč.
  • Trvají rok a dělí se na zimní a letní semestr.
  • Zimní semestr začíná obvykle 1.10 a končí 21.12
  • Letní semestr začíná obvykle 9.1. a končí 31.5.
  • Týdně se vyučuje okolo 20 hodin českého jazyka.

Žádost o vízum v případě přípravného kurzu

V případě, že chcete absolvovat tento rok přípravného studia na vysoké škole v České republice, do Vaší žádosti o dlouhodobé vízum nepíšete účel – studium, ale účel ostatní a k tomu specifikaci příprava na studium v České republice.

Vstupní požadavky na český jazyk pro studium

U většiny univerzit je vyžadována vstupní úroveň jazyka B1, ale ze svých zkušeností doporučuji úroveň vyšší. Často se Vám může stát, že vyučovaná látka bude sama o sobě složitá a vy nebudete stíhat se soustředit jak na jazykovou stránku, tak na teoretickou (pochopení vyučované látky).

Ubytování pro studenty

Každý student v České republice má nárok na ubytování v univerzitní koleji. Cena kolejného se pohybuje od 3 – 5 tisíc Kč za měsíc. Další alternativou ubytování pro studenty je možnost studentských privátů neboli pronájem pokoje v bytě, kde bydlí více studentů pohromadě. Cena je v takovém případě od 5 tisíc Kč za měsíc.

Studijní pobyty pro cizince v České republice – užitečné odkazy

  • http://www.studyin.cz/
  • http://www.mvcr.cz/clanek/informace-pro-skoly.aspx?q=Y2hudW09Nw%3D%3D
  • http://www.msmt.cz/vzdelavani/zakladni-vzdelavani/vzdelavani-zaku-cizincu?lang=1

 

 

Studijní pobyty pro cizince v České republice
5 (100%) 16

Filed Under: Čeština pro cizince & Studium v ČR, ČR

O Natela Ismail

I contribute to infocizinci.cz since 2013. As a foreigner who lives in the Czech Republic I use my own experience for writing the articles. I hope my articles help all foreigners who want to study or relocate to the Czech Republic.

POJIŠTĚNÍ CIZINCŮ

Spočítat pojištění
zdravotní pojištění cizinců

Kategorie Článků

  • Čeština pro cizince
  • Čeština pro cizince & Studium v ČR
  • ČR
  • Podnikání
  • Pracovní povolení
  • Sňatek s cizincem
  • Trvalý pobyt
  • uncategorized
  • Vízové informace & legislativa v ČR
  • Zajímavosti
  • Zdravotní pojištění cizinců
  • Život v České republice

Vyhledat

POJIŠTĚNÍ CIZINCŮ

Spočítat pojištění
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ CIZINCŮ

Nejčtenější články

Trvalý pobyt pro cizince
Nové podmínky pro získání českého občanství
Pojištění pro pracující cizince – rozdíl mezi DPP, HPP, DPČ a ŽL
Sňatek s cizincem
Studium cizinců v České republice
Stěhování do České republiky
Zkouška z českého jazyka

Kalkulačka pojištění pro cizince

Kalkulačka zdravotního pojištění cizinců

Reality pro cizince

Reality pro cizince

Práce pro cizince

Jste cizinec hledající práci?

Kontakt

Kontaktní údaje

Zásady a ustanovení serveru

Obchodní podmínky a ustanovení užívání
Ochrana osobních údajů
Stížnosti a reklamace

Pro inzerenty

Kontakt pro styk s médii

Potřebujete pomoc s vízem?

Vízové poradenství pro cizince

Užitečné odkazy

Odbor azylové a migrační politiky
Ministerstvo vnitra
Zákon o pobytu cizinců v ČR
VISAPOINT
Pojištění cizinců

Pojišťovny poskytující zdravotní pojištění cizinců v ČR

Pojišťovna VZP
Slavia Pojišťovna
Ergo Pojišťovna
Maxima Pojišťovna
Uniqa Pojišťovna
AXA pojišťovna

Copyright © 2023 · infocizinci.cz