Česká republika prodlužuje ochranu uprchlíků z Ukrajiny čelících ruské agresi. Současně pro ně zavádí zvláštní dlouhodobý pobyt. Umožňuje to takzvaný lex Ukrajina, který nedávno prošel horní komorou českého Parlamentu. Co to pro ukrajinské občany pobývající v Česku znamená? Vysvětlíme.
Co se v článku dozvíte:
Jaké jsou podmínky a výhody zvláštního dlouhodobého pobytu
Jak bude nyní fungovat režim dočasné ochrany

Zvláštní dlouhodobý pobyt jako cesta k budoucnosti v Česku
Lex Ukrajina je novelou zákona z roku 2022, který zavedl příslušná opatření reagující na ruskou invazi na Ukrajinu. Mezi novinky, které aktuální úprava implementuje, patří možnost získat zvláštní dlouhodobý pobyt. Žádat o něj mohou ukrajinští občané, kteří už v Česku žijí déle než dva roky na základě dočasné ochrany. Přecházet z ní do dlouhodobého pobytu budou vždy celé rodiny. „Dlouhodobý pobyt je určen pouze těm ukrajinským uprchlíkům, kteří u nás chtějí dlouhodobě žít, nečerpají dávky a jsou ekonomicky nezávislí. Ti pak budou moci lépe plánovat svoji budoucnost a dál se začleňovat do české společnosti. Samozřejmě pro ukrajinské uprchlíky i nadále bude fungovat režim dočasné ochrany,“ řekl už dříve ministr vnitra Vít Rakušan. Samotná registrace k dlouhodobému pobytu má obdobný průběh jako registrace k prodloužení dočasné ochrany. Tzn., že je možné vyřídit ji online.
Jaké jsou hlavní podmínky pro získání zvláštního dlouhodobého pobytu?
- platné cestovní doklady
- trestní bezúhonnost
- ekonomická soběstačnost
- nezávislost na dávkovém systému
- bezdlužnost na sociálním a zdravotním pojištění
- zajištěné bydlení
- plnění školní docházky u dětí
Jaké jsou hlavní výhody zvláštního dlouhodobého pobytu?
- volný přístup na trh práce
- standardní pobytový status dle zákona o pobytu cizinců a z toho vyplývající práva a povinnosti
- udělení dlouhodobého pobytu na pět let (místo obvyklých dvou let)
- v delším horizontu možnost získání trvalého pobytu v České republice
Dočasná ochrana? EU i ČR s ní počítají
Režim dočasné ochrany je pro ukrajinské uprchlíky v Česku nadále v platnosti. Zatím do konce března. Už teď je ale jasné, že dojde k jeho ročnímu prodloužení. To umožnilo rozhodnutí Evropské unie z loňského roku. Kdo tedy ještě nemůže získat zvláštní dlouhodobý pobyt, nemusí se obávat, že už by ho mechanismus režimu dočasné ochrany nechránil. „V režimu dočasné ochrany mají lidé – kromě jiného – přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění. U dlouhodobého pobytu je ale potřeba, aby si občané Ukrajiny sjednali komerční zdravotní pojištění. A to v rozsahu komplexní zdravotní péče. Tak, jak to vyžaduje zákon. Pojišťovny mnohdy nabízejí toto pojištění ve standardní i prémiové variantě. Obě přitom splňují veškeré legislativní požadavky,“ vysvětluje Mariana Pitráková ze společnosti Fabrika ads, která provozuje weby InfoCizinci.cz a YesPojisteni.cz.
Konkrétní nabídky pojištění cizinců si můžete porovnat v našem přehledném srovnávači. Rádi Vás také uvítáme v kamenné pobočce YesPojisteni.cz v pražském Máji.