Prezident České republiky vyhlásil na dny 23. a 24. září 2022 volby do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu Parlamentu České republiky (I. kolo) rozhodnutím publikovaným ve Sbírce zákonů pod číslem 81/2020 Sb.
Mezi jedním ze základních práv občanů žijících na území Evropské Unie je jejich zapojení do voleb v zemi, v které momentálně z jakéhokoliv důvodu pobývají. Zákony České republiky účast cizinců původem ze zemí Evropské unie umožňují. Cizinci mají možnost jak volit, tak i kandidovat.
Jsem cizinec a chci volit v ČR, co k tomu potřebuji
Voličem může být osoba, která má občanství jiného členského státu EU, nejpozději ve druhý den voleb dosáhla 18 let. Dále má na území ČR pobyt ke dni voleb (má povolení k trvalému pobytu nebo potvrzení o přechodném pobytu / osvědčení o registraci), má pobyt v té obci, ve které hodlá hlasovat (například cizinec s trvalým pobytem v Mirošovicích může volit pouze do Zastupitelstva města Mirošovice ).
Pokud jako cizinec splňujete podmínky, můžete požádat o zápis do seznamu voličů na obecním úřadě v místě Vašeho pobytu. V obcích, které se dělí na městské části, nebo městské obvody (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Ústí nad Labem, Pardubice, Opava a Liberec), na úřadě příslušné městské části nebo úřadě městského obvodu. Jednou zapsaný cizinec tak může tedy hlasovat ve všech následujících volbách. Zapsat se pak lze nejpozději dva dny před uskutečnění samotného hlasování. Zápis cizince přímo ve volební místnosti možný není.
Kdy musí cizinec požádat o zápis?
Žádost o zápis může občan cizího státu podat na obecním úřadě kdykoliv, ale nejpozději dva dny přede dnem voleb
Omezení cizinců zabraňující účasti ve volbách
že cizinec bude vystaven určitým omezením, kterého v možnosti volit omezí.I když osoba může být voličem a nechá se zapsat do seznamu voličů, některé skutečnosti mohou zabránit, aby se účastnila voleb. Zákonné překážky jsou zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu výkonu trestu odnětí svobody, omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva (soud výslovně rozhodnutím u osoby řekl, že není schopna volit) a zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvody ochrany zdraví lidu (osoba je například v karanténě nebo na infekčním oddělení v nemocnici a při hlasování by mohla nakazit ostatní osoby).
Více jak dvě stě tisíc potenciálních voličů – cizinců v ČR
Podle záznamů ministerstva vnitra ČR ke konci června 2022 bylo vedeno v rámci přechodného pobytu 121 440 tisíc občanů EU a pobyt trvalý mělo dalších 99 tisíc občanů zemí EU. Součtem jde o 229 312 tisíc lidí, z nichž by velká část mohla do nejbližších komunálních voleb zasáhnout. Většinu tohoto počtu tvoří obyvatelé Slovenské republiky a jde o 116 tisíc lidí.
Zkušenost cizince volícího v místních volbách
Jedním z cizinců, kteří v komunálních volbách pravidelně hlasují je Klaus Mike Hübner. Žije u nás od roku 2001. Ke komunálním volbám se nechal do seznamu voličů zapsat v roce 2010. Tenkrát mi na úřadě v Jihlavě říkali, že jsem třetí cizinec v seznamu. Voleb jsem se zúčastnil pokaždé a třikrát jsem také sám kandidoval. V letošních volbách už nekandiduji a bude pouze volit, popisuje svou zkušenost Němec, který vyučuje na gymnáziu v Jihlavě. Hübner se chtěl zúčastnit také krajských voleb, ale to mu jako cizinci zákon neumožňoval. „Dokonce jsem uvažoval o tom, že si kvůli tomu vyřídím české občanství. Nikdo mi žádné překážky nekladl, ale byla s tím spojena spousta byrokracie a tak jsem si druhé občanství nevyřídil. Podle něj je nepochopitelné, že cizinci ze zemí EU nemohou hlasovat v krajských volbách. „Myslím si, že kdyby byly nějaké podmínky jako délka pobytu, mohli bychom se účastnit všech voleb. Platím zde roky daně a měl bych mít právo o nich rozhodovat,
Pár slov závěrem
Právo volit je samozřejmě jedním ze základních lidských práv a v rámci EU jej může občan snadno uplatnit, i když chce volit mimo svou zemi. V některých zemích na seznam voličů do obecních voleb zapíší občana jiné země EU automaticky, jakmile se tam přihlásí k pobytu.