Sdružení pro integraci a migraci cizinců – SIMI je obecně prospěšnou organizací hájící práva cizinců v České republice. Své služby pro cizince nabízí již od roku 1992 a je jednou z nejstarších organizací poskytující služby cizincům v České republice.
Kontakt na Sdružení pro integraci a migraci, o.p.s.
Adresa
Havlíčkovo náměstí 2, 130 00 Praha 3
Telefon
+420 224 224 379
Email
poradna@migrace.com (poradna)
info@migrace.com (kancelář)
Webové stránky
www.migrace.com

Jaké služby Sdružení pro integraci a migraci nabízí?
Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) nabízí cizincům služby v oblasti bezplatného právního, sociálního a psychosociálního poradenství (poradenství v obtížných situacích), poradenství v otázkách zaměstnání a advokacie. Dále působí také na veřejnosti, kde se intenzivně podílí na rozvíjení tolerance vůči cizincům.
Jako další aktivity můžeme uvést propagování rozvíjení a propagování profese interkulturních pracovníků, užší spolupráce s městskými částmi v Praze. Rozvíjení klubové činnosti, formou interkulturních setkání, kde se snaží propojovat různé světy, země a lidi a pomáhají sdílet zkušenosti a názory ovlivněné migrací.
SIMI provádělo výzkum v České republice o postavení migrantek – domácích pracovnic, který měl velký ohlas u odborné veřejnosti. SIMI vydává odborné publikace, články a analýzy a spolupracují s Národním úložištěm šedé literatury, které jejich texty archivuje pro budoucí generace.
Právní a sociální poradenství
V rámci pomoci cizincům v integraci na území ČR Sdružení pro integraci a migraci nabízí bezplatné právní a sociální poradenství. Všem cizincům se snaží pomoci svými letitými zkušenostmi a znalostmi z různých oborů. Mimo jiné je vybaví potřebnými právními základy pro snadnější život na našem území.
Nejčastější poradenství se zaměřuje na pobytové záležitosti s důrazem na možnosti pracovního a podnikatelského uplatnění v České republice.
Hlavní těžiště sociální práce se týká otázek zaměstnávání. Pracovníci SIMI poskytli řadu konzultací s hledáním nebo udržením zaměstnání, zvýšení kvalifikace, s návratem na trh práce po ukončení rodičovské dovolené.
Další oblasti souvisí s rodinou, jako je nástup na mateřskou nebo rodičovskou, vzděláním, školní a předškolní výchovou, sňatky a narozením dětí a či finančním poradenstvím.
Poradenství v obtížných situacích
Mezi další služby, které sdružení pro integraci a migraci nabízí, je poradenství v obtížných situacích pro cizince v tíživé životní situaci, tzv. psychosociální poradenství. Konzultace jsou určeny všem cizincům bez rozdílu na typ pobytu nebo víza. Mohou se obrátit pro pomoc s těžkostmi ve vztahu, problémy v rámci práce v ČR nebo v případě problémů se začleněním mezi české občany.
Působení na veřejnosti
Sdružení pro integraci a migraci se v České republice podílí na řadě projektů, které si kladou za cíl osvětu pro českou veřejnost a rozvíjení tolerance vůči imigrantům. Jako příklad můžeme uvést, že pracovníci SIMI prezentují problematiku uprchlictví v médiích, účastní se veřejných diskuzí a seminářů a pořádají různé akce na podporu společného soužití.
SIMI také vytváří či se připojuje k různým národním nebo i mezinárodním kampaním a je členem sítí v oblasti migrace a boje proti rasismu. Prosazujících tak práva uprchlíků a migrantů v Evropě.
V rámci svého působení se SIMI aktivně podílí na tvorbě a ovlivňování azylové a migrační politiky.
Pomoc s kontaktováním odborníků
V případě, že by problematika přesahovala možnosti SIMI, nabízí bezplatné zprostředkování a pomoc s kontaktováním dalších odborníků v daném oboru.

Nemusíte mít proto obavy obrátit se na Sdružení pro integraci a migraci a požádat je o jakoukoliv pomoc. Ať už se bude týkat přistěhování do ČR nebo života v České republice.
