Jste cizinec z Ukrajiny a hledáte práci v České republice? Bojíte se, že nedostanete pracovní vízum? Připravili jsme pro vás speciální článek o získání pracovního víza pro Ukrajince, který vám s tímto procesem pomůže.
Jaká jsou pracovní víza pro Ukrajince?
Občané Ukrajiny mají několik možností jak vykonávat výdělečnou činnost na území České republiky. Mohou tak činit buď na základě krátkodobého víza (do 90 dní), zaměstnanecké karty, nebo modré karty. Pojďme se podívat na to, co jednotlivá pracovní povolení obnášejí a jak pracovní vízum pro Ukrajince získat.
Pracovní vízum pro Ukrajince – krátkodobý pobyt
Krátkodobé neboli Schengenské pracovní vízum pro Ukrajince, se žadateli uděluje pouze na dobu do 90 dnů. Nezbytnými doklady pro udělení tohoto víza jsou: vyplněná žádost (formulář), platné cestovní doklady, fotografie, biometrické údaje (otisky prstů), doklad potvrzující sjednání cestovního zdravotního pojištění, doklady prokazující účel cesty, doklad o zajištění ubytování, doklad o finančních prostředcích a doklad potvrzující záměr opustit území České republiky před skončením platnosti víza (například rezervované zpáteční letenky, doklad o zaměstnání apod.).
Vízový poplatek
Předpokladem pro řádné podání těchto dokumentů je též uhrazení příslušného správního poplatku za podání žádosti o vízum. Pro krátkodobé vízum do 90 dnů (typ C) je vízový poplatek stanoven na 60 EUR, avšak pro žadatele z Ukrajiny byla tato sazba v souvislosti s „Dohodami o usnadnění udělování víz“ snížena na 35 EUR (70 EUR v případě expresního řízení). Na základě těchto Dohod, jsou na oficiálních stránkách Ministerstva zahraničních věcí též uvedeny skupiny osob, který tento vízový poplatek nemusí hradit vůbec.
Pracovní vízum pro Ukrajince – zaměstnanecká karta
Zaměstnanecká karta je nový druh pracovního povolení, který od 24.6.2014 nahradil zelenou kartu, dlouhodobé vízum za účelem zaměstnání a dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání. Pokud tedy cizinec hodlá pobývat na území České republiky déle jak 3 měsíce, a to s cílem zde vykonávat výdělečnou činnost, musí žádat o zaměstnaneckou kartu.
K čemu zaměstnanecká karta opravňuje
Cizinec, který je držitelem zaměstnanecké karty může pobývat na území České republiky a zároveň vykonávat pracovní činnost na pozici, na kterou byla tato zaměstnanecká karta vydána, popřípadě pracovat na takové pozici, ke které mu byl Odborem azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra udělen souhlas. Toto povolení se zpravidla vydává na dobu, po kterou má trvat sjednaný pracovně-právní vztah, nejdéle to může být na 2 roky s tím, že je zde možnost opakovaného prodloužení povolení.
Na které pracovní pozice se zaměstnanecká karta vztahuje?
Zaměstnanecká karta je vydávána pro všechny druhy zaměstnání, není zde tedy žádný obecný požadavek na kvalifikaci či praxi pracovníka. Důležitou podmínkou však je, že je pracovní pozice o níž cizinec žádá, zařazena do takzvané „Centrální evidence volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty.“ Cizinec tedy žádá o zaměstnaneckou kartu pro konkrétní volné pracovní místo či místa, pro které bude karta následně udělena.
Žádost o zaměstnaneckou kartu
Žádost o zaměstnaneckou kartu podává cizinec osobně na zastupitelském úřadě ČR v zahraničí, přičemž se musí jednat o stát, jehož je žadatel občanem, popřípadě stát, kde má žadatel trvalý pobyt. V případě, že cizinec již pobývá na území ČR na základě víza, může žádost na vyplněném tiskopise podat i na pracovišti Ministerstva vnitra České republiky.
Požadované dokumenty
K vyplněné žádosti se přikládají následující dokumenty:
- cestovní pas,
- doklad o zajištění ubytování v ČR,
- 2 aktuální fotografie,
- pracovní smlouva, popřípadě dohoda o pracovní činnosti či smlouva o smlouvě budoucí
- dokumenty prokazující odbornou kvalifikaci či požadované vzdělání (je li to k danému zaměstnání nezbytné)
- výpis z evidence Rejstříku trestů, popřípadě obdobný doklad (předložení na požádání)
- doklad, jenž potvrzuje splnění požadavků Ministerstva zdravotnictví České republiky před zavlečením infekčního onemocnění ze zahraničí (dle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví)-předložení na požádání
O podané žádosti bude rozhodnuto do 60 dnů, přičemž ve složitých právních případech může tato lhůta činit maximálně 90 dnů.
Pracovní vízum pro Ukrajince – modrá karta
Modrá karta je speciální povolení k dlouhodobému pobytu na území ČR, a to právě za účelem zaměstnání. Modrá karta je zpravidla vydávána uchazečům o takovou práci, jež vyžaduje vysokou kvalifikaci v podobě řádně ukončeného vysokoškolského vzdělání nebo vyššího odborného vzdělání (minimálně 3 leté studium). Toto povolení cizince opravňuje jak k pobytu na území ČR, tak k výkonu výdělečné činnosti.
Kdo může žádat o modrou kartu
Pro podání žádosti o modrou kartu je zásadní, aby občan Ukrajiny splnil tyto tři následující předpoklady:
- hodlá pobývat na území České republiky déle jak 3 měsíce
- bude zaměstnán na pracovní pozici, která vyžaduje vysokou kvalifikaci
- jedná se o pracovní pozici, která může být zároveň dle zákona o zaměstnanosti obsazena cizincem (ne občanem Evropské Unie).
Dále je důležité, aby žadatel nebyl cizincem, kterému má býti vydáno povolení k dlouhodobému pobytu za účelem vědeckého výzkumu, není rodinným příslušníkem občana EU pobývajícího v ČR, není rezidentem jiného členského státu EU, nepobývá na území ČR na základě zvláštní mezinárodní smlouvy, není na území ČR na základě oprávnění k sezónnímu zaměstnání, není vyslaným zaměstnancem zaměstnavatele z EU, není azylantem či žadatelem o doplňkovou ochranu, není cizincem žádajícím o udělení povolení k pobytu z důvodu dočasné ochrany na území ČR.
Jak podat žádost o modrou kartu
Žádost o toto pracovní vízum pro Ukrajince lze podat na zastupitelském úřadě České republiky na Ukrajině. V případě, že již zde cizinec pobývá, a to na základě jiného povolení k pobytu, může být žádost podána i na pracovišti Ministerstva vnitra ČR. Žádost se standardně podává na vyplněném tiskopise (formuláři), a to s následujícími dokumenty:
- cestovní doklad v originále
- 2 fotografie
- doklad o zajištění ubytování žadatele na území ČR
- pracovní smlouva žadatele (smlouva musí obsahovat údaje o hrubé měsíční či roční mzdě, která odpovídá minimálně 1,5 násobku průměrné hrubé roční mzdy, smlouva musí být nejméně na dobu 1 roku a na zákonem stanovenou týdenní pracovní dobu).
- doklady o vzdělání (jako potvrzení o vysoké kvalifikaci)
- doklad o zdravotním pojištění (pokrývající dobu kdy cizinec vstoupí na území ČR až do dne, kdy bude cizinec zahrnut do veřejného zdravotního pojištění)
- výpis z evidence Rejstříku trestů či obdobný doklad (předložení na požádání)
- doklad, jenž potvrzuje splnění požadavků Ministerstva zdravotnictví České republiky před zavlečením infekčního onemocnění ze zahraničí (dle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví)-předložení na požádání
Dle zákona o pobytu cizinců, činí lhůta během které musí Ministerstvo vnitra o vaší žádosti rozhodnout, 90 dnů.