V následujícím článku jsme pro vás připravili ucelený přehled všech důležitých informací týkajících se práce pro cizince v ČR a získání s tím souvisejícího povolení. Nejdříve si vysvětlíme základní pojmy a rozdíly mezi různými druhy pracovního povolení pro cizince. Dále vám přiblížíme, jaké povinnosti mají zaměstnavatelé, kteří by chtěli cizince zaměstnat, a na co si musejí dávat pozor cizinci, jenž by příslušné pracovní povolení na území České republiky chtěli získat.
Základní pojmy a odlišnosti pracovních povolení pro cizince
Nejprve si představíme základní pojmy týkající se právní úpravy práce pro cizince v ČR.
Zahraniční a tuzemský zaměstnavatel
Právní úprava práce pro cizince v tomto ohledu rozlišuje mezi tuzemským a zahraničním zaměstnavatelem cizinců, přičemž pro každou z těchto kategorii platí mírně odlišné podmínky pro zaměstnávání cizinců.
Tuzemským zaměstnavatelem cizinců je taková právnická, nebo fyzická osoba, která na území České republiky může podnikat a zaměstnává osoby v pracovněprávních vztazích. Může se tak například jednat o českou firmu, nebo i o organizační složku zahraničního zaměstnavatele, důležité je, aby tato činnost probíhala na území České republiky. Pro tuzemského zaměstnavatele může být povinný zápis do zákonem určeného rejstříku, nebo jiného příslušného seznamu. Co se týče fyzických osob, je tuzemským zaměstnavatelem i nepodnikající osoba, která pro svoji potřebu zaměstná jinou fyzickou osobu.
Zahraničním zaměstnavatelem cizinců je naopak taková právnická či fyzická osoba, jenž nemá na území České republiky své sídlo a trvale zde nepodniká. Zahraniční zaměstnavatel může s tuzemskou osobou uzavřít obchodní či jinou smlouvu a na jejím základě své zaměstnance do České republiky vyslat. Takto vyslaní zaměstnanci však nemají pracovněprávní vztah s tuzemským zaměstnavatelem, ale se zahraničním. Poté, co na území České republiky splní účel svého vyslání, vrátí se zpět do země zahraničního zaměstnavatele. Tuzemský zaměstnavatel na území ČR je však odpovědný za všechny náležitosti spojené s tímto vysláním.
Povolení k zaměstnání
Tento základní typ povolení sám o sobě cizince k práci neopravňuje, ale je jedním z nezbytných dokladů pro vyřízení povolení k pobytu za účelem zaměstnání. Nejsou zde zvláštní požadavky na kvalifikaci zaměstnance, je však vždy nutné, aby zaměstnavatel předem prohlásil, že daného cizince zaměstná. Vždy se tedy jedná o konkrétní osobu, pro kterou se povolení k zaměstnání vydává. Povolení k zaměstnání je platné nejvýše dva roky, lze jej však opakovaně o nejvýše dva roky prodloužit.
Zaměstnanecká karta
Jedná se o specifické povolení, které jeho držitele současně opravňuje jak k zaměstnání na území České republiky, tak k pobytu na tomto území. Její vydání není omezeno požadavky na kvalifikaci daného zaměstnance, je však vyžadováno, aby jeho pracovní doba činila nejméně patnáct hodin týdně a měsíční mzda nebyla nižší než výše minimální mzdy. Platnost zaměstnanecké karty činí maximálně dva roky dle příslušné uzavřené pracovní smlouvy, přičemž povolení lze dále opakovaně prodloužit o další dva roky nejvýše.
Modrá karta
Modrá karta cizince rovněž opravňuje k pobytu a práci na území České republiky, avšak jsou zde přísnější podmínky pro její obdržení. Získání práce pro cizince je možné, pokud má daná osoba ukončené vysokoškolské vzdělání či vyšší odborné vzdělání, přičemž toto studium muselo trvat alepoň po dobu tří let. Co se týče platového ohodnocení takových zaměstnanců, platí zde podmínka, že sjednaná hrubá mzda musí odpovídat nejméně 1,5 násobku průměrné roční mzdy. Pracovní smlouva s držitelem modré karty se následně uzavírá nejméně na dobu jednoho roku. Tento typ pracovního povolení je platný maximálně dva roky a lze jej taktéž opakovaně prodloužit o další dva roky.
Kdy může být práce pro cizince v ČR zaměstnavatelem poskytnuta
Cizince lze dle Zákona o zaměstnanosti zaměstnat pouze tehdy, pokud má v souladu s tímto zákonem platné povolení k zaměstnání a povolení k pobytu na území České republiky. Tato podmínka je automaticky splněna držiteli zaměstnanecké či modré karty. Dále je nutné, aby měl cizinec příslušnou pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti, nebo písemnou dohodu o provedení práce. Pracovní a mzdové podmínky poskytnutí práce pro cizince v ČR by měly být stejné jako u občana České republiky ve stejném pracovním zařazení a dle platných právních předpisů. Musí být taktéž vzaty v úvahu pracovní a mzdové podmínky u jednotlivých typů povolení (zaměstnanecké karty či modré karty).
Povinnosti zaměstnavatele
Jednou ze základních povinností zaměstnavatele, který chce zaměstnat cizince, je oznámení Úřadu práce, že má pro cizince k dispozici nově vytvořené či uvolněné pracovní místo. Toto volné pracovní místo je nutné Úřadu práce specifikovat, tedy uvést druh práce, místo jejího výkonu, pořadavky na cizince a další základní informace.
Dále zaměstnavateli přísluší informování krajské pobočky Úřadu práce o věcech spojených se zaměstnávaným cizincem. Zaměstnavatel musí písemně nahlásit jak nástup cizince do zaměstnání, tak musí úřad informovat v případě, že cizinec se zaměstnaneckou či modrou kartou zaměstnání ukončil či do práce vůbec nenastoupil. Pokud bylo zaměstnání cizince ukončeno výpovědí, dohodou se zaměstnavatelem, či okamžitým zrušením zaměstnání, je zaměstnavatel povinnen spolu s infomováním úřadu taktéž uvést i důvod této skutečnosti.
Informační povinost v případě nenastoupení cizince do práce, musí poskytovatel práce pro cizince (zaměstnavatel) splnit do 45 dnů dnů od toho dne, kdy byly náležitě splněny podmínky pro vydání modré karty či zaměstnanecké karty, nebo v případě osob s povolením k zaměstnání do 10 dnů od toho dne, kdy měl cizinec na dané místo nastoupit. V osotatních případech je nutné Úřad práce informovat do 10 dnů ode dne, kdy cizinec zaměstnání ukončil.
Vyjma informační povinnosti, musí zaměstnavatel taktéž uchovávat v místě pracoviště příslušné doklady dokazující oprávněnost pobytu a zaměstnání cizince na území České republiky. Kopie těchto dokladů musí zaměstnavatel uchovávat po dobu zaměstnání daného cizince a dále po dobu tří let od skončení tohoto zaměstnání.
Za jakých podmínek je možná práce pro cizince v ČR?
Jak již jsme v našem článku uváděli výše, je pro práce pro cizince v ČR možná pouze za předpokladu, že daná osoba disponuje zaměstnaneckou kartou, modrou kartou či povolením k zaměstnání.
Kdo může žádat o povolení k zaměstnání?
Práce pro cizince na základě povolení k zaměstnání je možná pokud se například jedná o zaměstnávání cizince na sezónní práce, krátkodobé zaměstnání do tří měsíců, příležitostné zaměstnání osob mladších 26 let věku (v rámci výměnných a speciální programů pro mládež), nebo časově omezené zaměstnání v rámci zvyšování dovedností a kvalifikace osob. Dále mají nárok na získání povolení k podnikání například držitel povolení k dlouhodobému pobytu za účelem podnikání, nebo držitel víza či povolení k dlouhodobému pobytu za účelem strpění tohoto pobytu dle pobytového zákona. Taktéž se může o povolení k zaměstnání žádat v případě, kdy se jedná o vyslání cizince zahraničním zaměstnavatele, a to na základě smlouvy s tuzemským zaměstnavatelem.
O udělení povolení k zaměstnání se žádá prostřednictvím krajské pobočka Úřadu práce, a to obvykle před příchodem cizince na území České republiky. V tomto řízení mohou cizince na základě plné moci zastupovat jeho zaměstnavatel či jiný zplnomocněný zástupce. Žádost o povolení k zaměstnání se podává na té krajské pobočce Úřadu práce, v jejímž obvodu bude cizinec svou zaměstnaneckou činnost vykonávat.
Jaké jsou náležitosti žádosti povolení k zaměstnání?
Za účelem získání práce pro cizince v ČR, je nutné, aby žádost o povolení k zaměstnání obsahovala přesnou identifikaci cizince (tedy jeho pasové údaje, občanství, rodné číslo, bydliště aj.), doručovací adresu a adresu v zemi jeho trvalého pobytu, identifikaci cestovního dokladu (orgán, který jej vydal, číslo dokladu aj.), idetifikaci budoucího zaměstnavatele (jeho název, sídlo, IČO aj.) a specifikaci práce, kterou bude vykonávat včetně uvedení místa a doby výkonu práce. Dále je k této žádosti nutné doložit příslušné přílohy. Jedná se o kopie cestovního dokladu cizince, doklady, které osvědčují způsobilost cizince danou práci vykonávat (vysokoškolský diplom, maturitní vysvědčení, výuční list aj.), písemné vyjádření zaměstnavatele, že daného cizince hodlá zaměstnat, a další doklady, které mohou být ke konkrétnímu druhu zaměstnání vázány.
Kdy nelze povolení k zaměstnání cizinci vydat?
Vyjma případů, kdy cizinec nemá nárok na vydání povolení k zaměstnání již z toho důvodu, že nejsou splněny zákonem stanovené předpoklady, nelze povolení k zaměstnání vydat, pokud cizinec k výkonu dané práce na území České republiky potřebuje dle platných právních předpisů přímo zaměstnaneckou kartu. Taktéž povolení k zaměstnání nelze vydat, pokud cizinec již obdržel modrou kartu.
Kdy lze povolení k zaměstnání prodloužit?
Cizinec má možnost o prodloužení požádat nejdříve tři měsíce a nejpozději do třiceti dnů před uplynutím doby platnosti jeho dosavadního povolení k zaměstnání. Prodloužení je možné především pro osoby, jež jsou držiteli dlouhodobého pobytu za účelem podnikání, nebo které vykonávají činnost spočívající v plnění příslušných úkolů z předmětu činnosti právnické osoby, jež jsou zajišťovány společníky, statutárním orgánem či jeho členem, nebo jiným orgánem společnosti. Kromě těchto dvou případů Úřad práce dále zkoumá, zdali by cizincem obsazená pozice nebyla v daném okamžiku vhodná pro některého z uchazečů o zaměstnání, které má v evidenci.
Samotná žádost o prodloužení povolení k zaměstnání má náležitosti primární žádosti o povolení k zaměstnání a musí k ní být přiloženo vyjádření dosavadního zaměstnavatele, že cizince hodlá i nadále zaměstnávat.
Práce pro cizince vyslaného do České republiky zahraničním zaměstnavatelem
Pro vyslané zaměstnance platí rovněž povinnost mít příslušné povolení k zaměstnání na území České republiky. U vyslaných zaměstnanců jsou však odlišné podmínky výkonu zaměstnání. Jelikož jsou cizinci stále zaměstnanci zahraničního zaměstnavatele, jsou jejich pracovněprávní vztahy určeny právním režimem zaměstnavatele, to jest i jejich odměňování, platba sociálního a zdravotního pojištění a jiných plateb, se řídí právem platným v zemi vysílajícího zaměstnavatele.
Tuzemský zaměstnavatel má však povinnost zajistit výkon práce pro cizince dle platných právních předpisů České republiky. Tento zaměstnavatel s krajskou pobočkou Úřadu práce projedná dobu vyslání cizinců, jejich počet a profese, a to prostřednictvím zvláštního tiskopisu. Dále je tuzemský zaměstnavatel povinen informovat Úřad práce o nastoupení cizince do zaměstnání a po celou dobu výkonu zaměstnání vyslaného cizince zodpovídá za to, že má cizinec všechna náležitá povolení k pobytu a k výkonu pracovní činnosti.
Zaměstnání občana Evropské Unie
Zařízení práce pro cizince, jenž je občanem Evropské Unie, EHP či Švýcarska, je značně jednoduché, neboť mají tito občané stejné právní postavení jako občané České republiky. To samé platí pro jejich rodinné příslušníky, a to bez ohledu na státní příslušnost. Rodinnými příslušníky jsou v tomto ohledu manželé, partněři, potomci mladší 21 let či potomci závislí na občanovi EU/EHP a Švýcarska a dále vyživovaní příbuzní. Taktéž je za rodinného příslušníka považován i cizinec, který prokáže, že má s občanem EU/EHP a Švýcarska trvalý vztah a žijí ve společné domácnosti.
Občané EU/prostoru EHP a Švýcarska k výkonu zaměstnání na území České republiky nepotřebují povolení k zaměstnání, zaměstnaneckou kartu, nebo modrou kartu. Naopak jejich rodinní příslušníci zde mohou vykonávat zaměstnání, pokud od Ministerstva vnitra obdrží povolení k přechodnému pobytu, přičemž se jedná o pobytovou kartu rodinného příslušníka EU. Pokud výše uvedené povolení nemájí, mohou se taktéž prokázat dokladem, jenž by dokazoval, že žádost o povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU již podali.
Povinnosti zaměstnavatele u práce pro cizince z EU/EHP a Švýcarska
Ať již se jedná o vyslané zaměstnance či nikoliv, zaměstnavatel v České republice je povinen o jejich nástupu do zaměstnání písemně informovat krajskou pobočku Úřadu práce, a to nejpozději v den nástu cizince. Toto probíhá prostřednictvím příslušného tiskopisu a není již třeba k tomuto oznámení přikládat žádné další doklady a povolení. Informační povinost mají zaměstnavatelé taktéž v případě ukončení zaměstnání cizinců. Úřadu práce je nutné tuto skutečnost vždy oznámit nejpozději do deseti kalendářnách dnů od skončení tohoto pracovněprávního vztahu či vyslání.
Nabídka práce pro cizince
S cílem zpřístupnit nabídku práce pro cizince, existuje v České republice a i v celé Evropě databáze, díky nimž může cizinec, aniž by v dané zemi byl, o konkrétní pracovní místo zažádat, nebo být naopak konktaktován potencionálním zaměstnavatelem na základě jím zpřístupněného životopisu. Tyto databáze jsou členěny pro jednotlivé cizince, přičemž jsou volná pracovní místa vypsaná přímo pro držitele zaměstnanecké karty, nebo například pracovní pozice určené naopak pro občany EU/EHP a Švýcarska.
Cizinci, jenž nejsou občany členským zemí EU/EHP či Švýcarska, mohou vyhledat zaměstnání na území České republiky prostřednictvím speciální databáze volných míst. Zde je možné najít práci jak dle oboru zaměstnání, tak i dle detailních parametrů, jako jsou například požadované vzdělání, typ pracovněprávního vztahu, výhody této pracovní pozice, nebo dle názvu zaměstnavatele. V tomto portálu je taktéž možné se zaregistrovat jako zájemce o práci a přiložit svůj životopis pro potencionální zaměstnavatele, nebo se přihlásit jako zaměstnavatel a naopak pracovní místo cizinci nabídnout či jej na portálu uveřejnit.
Pro cizince, jenž jsou občany EU/EHP a Švýcarska je možné si najít zaměstnání s pomocí Evropské databáze EURES, který je spravován Evropskou komisí. Tento portál má za cíl usnadňovat mobilitu pracovních sil v rámci Evropské Unie, a je tak možné zde nalézt práci nejen na území České republiky, ale i v ostatních členských zemích.
Zaměstnávání cizinců a pojištění
Více informací o zaměstnávání cizinců v ČR a jejich pojištění můžete nalézt v našem článku pojištění pro pracující cizince.
Typy víz pro cizince v České republice
Více informací pobytech a povinnostech cizinců naleznete na víza do ČR.