Při zaměstnávání cizinců se musí zaměstnavatel poprat se zdlouhavým administrativním postupem. Již tak nesnadnou situaci navíc zkomplikoval koronavirus. Zahraniční pracovníky však lze i nadále zaměstnávat – jaká pravidla musí zaměstnavatel i nový zaměstnanec dodržet?
Zahraniční pracovníky ze třetích zemí čeká náročná administrativa
Pracovní povolení pro cizince v období koronaviru a momentálního nouzového stavu ovlivnila nová opatření. Ministerstvo vnitra ČR omezuje vstup na území ČR cizincům ze třetích zemí (země mimo EU a Islandu, Lichtenštejnska, Norska a Švýcarska) označených jako rizikových.
Příchozí zahraniční pracovníky, kteří zatím nejsou na našem území, tak čeká splnění náročnějších podmínek dle země původu. Pracovní povolení však nepotřebují ti, kteří:
- mají na území ČR trvalý pobyt,
- studují na území ČR v denním studiu (SŠ nebo VŠ),
- pobývají na území ČR na základě povolení k dlouhodobému pobytu za účelem sloučení rodiny s volným vstupem na pracovní trh,
- absolvovali v ČR střední nebo vysokou školu.
Stále však platí povinnost platného pobytového oprávnění. Ostatní cizinci shánějící zaměstnání v ČR musí mít povolení k pobytu (vydávané MVČR – zaměstnanecká karta, modrá karta či karta vnitropodnikově převedeného zaměstnance) a případně i povolení k zaměstnání (vydávané krajskou pobočkou Úřadu práce ČR), pokud jej nezahrnuje povolení od MVČR.
Povolení vypršela platnost? V době nouzového stavu to není nutné řešit
Nyní je kvůli koronaviru uvedeno v platnost nepříjemné opatření – zahraniční pracovníci s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů mají zákaz vycestovat z českého území. Jestliže odjedou, nemusí jim být umožněn návrat. Pracovníci s opačným problémem, tedy při vypršení povolení k pobytu, mohou zůstat po dobu nouzového stavu na českém území bez nutnosti řešit prodloužení.
Cizince z EU lze zaměstnat snadněji
Zahraniční pracovníci pocházející ze zemí EU mají v ČR v podstatě stejná práva jako tuzemští obyvatelé. Zaměstnání takového pracovníka není nijak zdlouhavé, přesto musí zaměstnavatelé splnit podmínku informování krajské pobočky Úřadu práce ČR kvůli evidenci osobních údajů. Cizinci pobývající v ČR na déle než 30 dnů pak mají povinnost ohlásit svůj pobyt na cizinecké policii. Rodinní příslušníci pracovníků z EU mohou získat přechodný pobyt na našem území a následně se mohou také nechat zaměstnat.
Úřady fungují i na dálku, osobně tam nemusíte
I v době plné zmatků a zdravotnických opatření lze zaměstnávat cizince s platným pracovním povolením. Většina úřadů nyní přistoupila na možnost zasílání formulářů a řešení pracovně cizineckých záležitostí poštou nebo přes datovou schránku. Zaměstnavatelé mají dokonce nárok na příspěvek na náhradu mzdy nebo platu během karantény díky Cílenému programu podpory zaměstnanosti – bližší informace o konkrétní pomoci vám podá Úřad práce.