Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a neefektivní využití čerstvých absolventů studujících v České republice, ale pocházejících z třetích zemí, jako pracovní síly prokázalo nedostatečnou kvalitu dosavadního zákona o pobytu cizinců na území České republiky. I proto se naši zákonodárci rozhodli dosavadní uspořádání pozměnit a cizincům pobyt u nás v určitých ohledech zjednodušit (někdy ale i ztížit). Dnes se podíváme na to, co novela zákona o pobytu cizinců přinese a proč bylo tak důležité ji konečně zavést.
Novela zákona o pobytu cizinců – jak zákon prošel Sněmovnou?
Zákon o pobytu cizinců na území České republiky zmiňuje svou podstatu již ve svém samotném názvu – zákon totiž upravuje pobytu cizinců na území naší země. Typickým předmětem, který zákon řeší je například vstup cizinců na území, ale i jeho odepření, dále pak podmínky přechodných pobytů či víza spojená s pobytem v České republice a mnoho dalšího.
Novela zákona o pobytu cizinců byla jako návrh zákona předložena poslancům dne 13. června 2018. Po schválení novely Sněmovnou i Senátem byla novela zákona o pobytu cizinců podepsána dne 4. července 2019 prezidentem České republiky a jako schválený zákon odeslána k publikaci ve Sbírce zákonů již 10. července 2019.
Co nového novela zákona o pobytu cizinců zavádí?
Novela zákona o pobytu cizinců s sebou přináší několik významných změn, které ovlivní i běžný život cizinců na území České republiky.
Novela zákona o pobytu cizinců aneb studenti a výzkum
Zcela zásadní změnou, kterou novela zákona o pobytu cizinců přinese, je nový režim možnosti pohybu studentů a výzkumných pracovníků po Evropské unii. Nová úprava jejich mobility jim umožní cestovat napříč Evropskou unií a pobývat omezenou dobu na území různých členských států Evropské unie s povolením pobytu pouze z jedné z členských zemí Evropské unie. Pokud by tak cizinec obdržel povolení k pobytu v Rakousku, může se jím prokazovat po celé Unii a navíc získává právo až k jednoletému pobytu na území jiného z členských států Evropské unie vedle státu, který mu povolení k pobytu vydal.
Tato změna sníží studentům a výzkumníkům administrativní zátěž v podobě papírování a umožní jim tak jednoduše rozšířit své obzory. Zavedení změny pro studenty a výzkumníky je formou transpozice evropské směrnice 2016/801/EU, která měla za cíl právě liberalizaci pohybu studentů a vědců z třetích zemí po Evropské unii za účelem studia a výzkumu.
Novinkou z hlediska pobytů studentů a vědců z třetích zemí je i liberalizace pohybu jejich rodinných příslušníků. Ti budou moci spolu s nimi po Evropské unii volně cestovat stejně jako oni, pokud v jedné z členských zemí získali již dříve povolení k dlouhodobému pobytu.
Novela zákona o pobytu cizinců a hledání zaměstnání
Cizinci z třetích zemí z řad studentů a výzkumníků získají díky novele zákona větší volnost, i co se vstupu na pracovní trh týče. Díky novele se budou až devět měsíců po ukončení studia či výzkumu zdržovat na území České republiky za účelem nalezení nového zaměstnání či zahájení podnikatelských aktivit. Česká republika tak určitým cizincům z třetích zemí tímto způsobem přizná právo pro volný vstup na trh práce.
Změna integrační politiky České republiky
Novela zákona o pobytu cizinců s sebou nepřináší pouze nové zvýhodňování cizinců, ale i zpřísnění zásadních podmínek k pobytu. Nově se cizinci z třetích zemí budou při pobytech přesahujících jeden rok od roku 2021 muset zúčastnit adaptačně-integračních kurzů. Tyto kurzy existují sice již dnes, ale fungují na zcela dobrovolném principu a jsou pro cizince poskytovány zcela zdarma. Od roku 2021 bude účast na těchto kurzech pro cizince z třetích zemí povinná a navíc si budou muset náklady na kurz hradit ze svého.
Kurz bude trvat celkem osm hodin a seznámí cizince především s jejich právy a povinnostmi týkajících se jejich pobytu na území České republiky. Dále budou cizinci poučeni o základních hodnotách, které čeští občané přijímají za své, s poměry v České republice a standardně uznávanými kulturními tradicemi. Kurzy budou zařizovány Centry na podporu integrace cizinců. Jelikož byly pilotní projekty kurzů vcelku úspěšně v běhu již od roku 2012, očekává se, že jejich úspěchy budou i po novele zákona pokračovat.
Novela zákona o pobytu cizinců a ekonomická migrace
Ekonomická migrace není v České republice problémem, který by zemi trápil z hlediska přehršle ekonomických migrantů, ale spíše z jejich celkového nedostatku. Novela zákona o pobytu cizinců tak sice zavádí vládě oprávnění k omezování migrace pomocí kvót či udáním maximálního počtu žádostí o pobytové oprávnění na našem území, ale zároveň vládě umožňuje vydávat tzv. mimořádná pracovní víza.
Za pomoci mimořádných pracovních víz bude moci vláda flexibilněji reagovat na akutní nedostatek pracovní síly na trhu a řešit tak problémy s nedostatkem pracovníků mnohem rychleji a efektivněji. Mimořádná pracovní víza bude vláda moci vydávat na základě podnětu ministerstev a budou vydávána na nezbytně nutné období. Bude také určen jejich přesný počet a cílové země, kterých se mimořádná pracovní víza budou týkat. Tato víza budou v délce maximálně jednoho roku a nebude je možno dále prodlužovat.
Dále se novela zákona o pobytu cizinců zaměřila i na programy zacílené na pracovníky z třetích zemí. Program zaměřený na vysoce kvalifikované pracovníky bude do budoucna otevřen naprosto všem zemím, některým zcela bez omezení (např. USA, Austrálie, Rusko), některým se specifickými kvótami (např. Afrika, Čína, Írán, Afghánistán). Program pro kvalifikované pracovníky byl v rámci novely rozšířen o Bělorusko, Moldavsko, Černou Horu, Indii a Kazachstán.
Novela zákona o pobytu cizinců aneb jak to bude s trestanými cizinci
Novela zákona o pobytu cizinců rovněž zpřísní dosavadní přístup k trestaným cizincům pocházejících z třetích zemí. Pozměňovací návrh, který představil Jan Hamáček z ČSSD, se dotýkal těch cizinců, kteří byli již trojnásobně odsouzeni za spáchání úmyslného trestného činu. Nově novela tedy zavádí zrychlení procesu ukončování pobytu cizinců na území České republiky právě pro případy spáchání trestných činů. Proces bude nově zkrácen z více než dvou let na pouhých šest měsíců a bude se týkat těch cizinců, kteří buď byli třikrát odsouzeni za úmyslný trestný čin či jednou odsouzeni za závažnou trestnou činnost. Rozhodnutí o ukončení povolení k pobytu cizinců nově bude přezkoumáváno v rámci správního řízení, přičemž rozhodnutí bude cizinec moci napadnout u správního soudu, který bude muset rozhodnout do 90 dnů (dříve lhůta určená nebyla).