V tomto článku vás seznámíme se základními lhůtami pro vydání rozhodnutí o vaší žádosti k pobytu na území České republiky. S pomocí tohoto krátkého přehledu budete nejen vědět, jak se správně lhůty počítají, ale ohlídáte si i jejich řádné splnění.
Obecné zásady běhu lhůt
Jelikož se v tomto ohledu jedná o správní řízení, jsou základní zásady počítání lhůt zakotveny v zákoně č. 500/2004 Sb., správním řádu (SŘ), a to v § 40 tohoto zákona. Samotné lhůty pro vydání rozhodnutí o pobytu cizinců na území ČR dále nalezneme v zákoně č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, a to v § 169.
Jak je to s počátkem běhu lhůty?
Dle ustanovení § 40 SŘ platí, že do běhu příslušné lhůty se nezapočítává ten den, v němž došlo ke skutečnosti, která počátek lhůty určuje, a to vyjma případů, kdy jde o lhůtu určenou podle hodin. Pokud existují pochybnosti o přesném počátku lhůty, platí, že se za počátek lhůty považuje den následující po dni, o kterém je jisté, že skutečnost rozhodující pro počátek běhu lhůty již nastala (§ 40 odst. 1 písm. a) SŘ).
Kdy je konec běhu lhůty?
Ať již jsou lhůty určené správním orgánem podle týdnů, měsíců, nebo let, končí lhůty zpravidla uplynutím toho dne, jenž se svým označením shoduje se dnem, v němž došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty. Pokud by v měsíci takový den nebyl (například v únoru), platí, že lhůta končí posledním dnem měsíce (§ 40 odst. 1 písm. b) SŘ). Dále, pokud by konec lhůty připadl zrovna na sobotu, neděli či svátek, je jejím posledním dnem až nejbližší přístí pracovní den (§ 40 odst. 1 písm. c) SŘ). Tedy například pondělí následující po víkendu. V tomto ohledu je rovněž nutné rozlišovat, zdali se jedná o lhůtu určenou podle dní, či podle hodin, neboť ustanovení § 40 odst. 1 písm. c) správního řádu pro lhůtu určenou podle hodin neplatí.
Kdy je lhůta zachována?
Platí, že lhůta je zachována v případě podání u věcně a místně příslušného správního orgánu, a to i v posledním dni lhůty. Stejně tak je lhůta zachována, pokud je v posledním dni lhůty podána poštovní zásilka, jenž obsahuje podání a je adresovaná příslušnému správnímu orgánu (§ 40 odst. 1 písm. d) SŘ).
Co když nemohu z vážných důvodů učinit podání?
Pokud by nastala situace, že dotyčná osoba nemůže z vážných důvodů učinit podání u věcně a místně příslušného správního orgánu, bude lhůta i přesto zachována, pokud v posledním dni lhůty učiní podání u správního orgánu vyššího stupně. Tento orgán věc dále postoupí správnímu orgánu, který je věcně a místně příslušný (§ 40 odst. 1 písm. d) SŘ). V případě pochybností se lhůta považuje za zachovanou do té doby, dokud se neprokáže opak, tedy že zachována nebyla (§ 40 odst. 2 SŘ).
Jaké jsou základní lhůty pro vydání rozhodnutí?
Základní lhůty pro vydání rozhodnutí se liší dle typu podané žádosti, tedy zdali se jedná o žádost k povolení k dlouhodobému pobytu či například žádost o vízum k pobytu do 90 dnů. Dále je podstatnou skutečností místo podání žádosti, zdali je žádost podána přes zastupitelský úřad, osobně v České republice, nebo například přes datovou schránku v ČR.
Vízum k pobytu do 90 dnů
V případě, že byla na zastupitelském úřadě podána žádost o vízum k pobytu do 90 dnů, je příslušné rozhodnutí vydáno již do patnácti dnů ode dne podání této žádosti. Pokud bylo vízum již uděleno a nyní osoba žádá o jeho prodloužení na území České republiky, bude o osobně podané žádosti o prodloužení víza rozhodnuto do sedmi dnů ode dne jejího podání.
Vízum k pobytu nad 90 dnů
V případě, že se jedná o podání žádosti o vízum k pobytu nad 90 dnů, je příslušná lhůta pro vydání rozhodnutí stanovena na 90 až 120 dnů ode dne podání na zastupitelském úřadě. Jistá odlišnost je ve lhůtách pro rozhodnutí o žádosti k vízu nad 90 dnů podané z důvodu studia, pedagogické činnosti, nebo vědeckého výzkumu. Zde je příslušná lhůta stanovena na 60 dnů ode dne podání na zastupitelském úřadě. Pokud je obecně žádáno o prodloužení doby platnosti víza a doby pobytu nad 90 dnů, je o žádosti podané osobně na území České republiky rozhodnuto ve lhůtě čtrnácti dnů ode dne podání.
Povolení k dlouhodobému pobytu
U žádostí o povolení k dlouhodobému pobytu se lhůty liší dle toho, kdo tuto žádost podává a především z jakého důvodu. O žádosti o povolení k dlouhodobému pobytu rezidenta jiného členského státu Evropské Unie je rozhodnuto ve lhůtě 120 dnů ode dne podání, a to nezávisle na tom, jestli je žádost podávána prostřednictvím zastupitelského úřadu či osobně na území České republiky.
Pokud se jedná o žádost k dlouhodobému pobytu z důvodu společného soužití rodiny, je příslušná lhůta pro rozhodnutí stanovena na 270 dnů ode dne podání, nezávisle na místě podání. V případě jiného důvodu, tedy studia či vědeckého výzkumu, je o žádosti rozhodnuto ve lhůtě 60 dnů ode dne podání. Shodně to platí pro případ, kdy o povolení k dlouhodobému pobytu žádá rodinný příslušník výzkumného pracovníka.
Modrá karta
Dále je možné žádat o povolení k dlouhodobému pobytu, o takzvanou Modrou kartu. Rozhodnutí o Modré kartě je vydáno ve lhůtě 90 dnů ode dne podání. Pokud je důvodem žádosti o povolení k dlouhodobému pobytu společné soužití s držitelem Modré karty, je o žádosti rozhodnuto ve lhůtě 180 dnů.
Zaměstnanecká karta
V případě žádosti o zaměstnaneckou kartu je příslušnou lhůtou pro rozhodnutí 60 dnů, přičemž se nerozlišuje, zdali byla žádost podána na zastupitelském úřadě či osobně v ČR. Tato lhůta může být prodloužena na 90 dnů, pokud se jedná o zvlášť složitý případ, nebo pokud Ministerstvo vnitra České republiky zažádalo o vydání závazného stanoviska.
Při prodlužování dlouhodobého pobytu za stejným účelem, pro které bylo povolení původně vydáno, je rozhodnutí vydáno ve lhůtě 30 dnů. Tato lhůta platí jak při osobním podání na území ČR, tak při podání přes datovou schránku, přičemž lhůta počíná běžet ode dne podání nebo ode dne doručení Ministerstvu vnitra ČR.
Přechodný pobyt
Rozhodnutí o potvrzení o přechodném pobytu občana Evropské Unie je vydáno ve lhůtě 60 dnů ode dne podání v případě osobního podání, dále ve lhůtě 30 dnů při podání přes datovou schránku. Pokud se však jedná o žádost o povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU, činí lhůty pro všechny způsoby podání 60 dnů ode dne podání.
Trvalý pobyt
O povolení k trvalému pobytu je při osobním podání v České republice rozhodnuto ve lhůtě 60 dnů ode dne podání. V případě podání žádosti zastupitelském úřadě, činí tato lhůta až 180 dnů ode dne podání.