aktualizováno 10.12.2020
V rámci zdravotního systému České republiky si cizinec může zajistit zdravotní péči základními třemi způsoby pojištění:
1.Veřejné zdravotní pojištění – dostupné i nedostižné
Zařazení občana do systému veřejného zdravotního pojištění nezáleží, zda je cizinec českým občanem, ale vždy je rozhodující pouze jeho trvalý pobyt. V případě krátkodobého pobytu pro občany EU či mezistátních dohod mezi ČR a daným státem mají tito občané nárok na poskytnutí neodkladné péče. Zjednodušeně řečeno všichni kdo mají evropský průkaz pojištěnce EHIC mají nárok na nutnou a neodkladnou péči. Příkladem může být úraz při sportu. S evropským průkazem pojištěnce Vás nejenom odoperují, ale i poskytnou nezbytnou pooperační péči.
Zdravotní pojištění nejsou dále povinni dokládat či se řídí odlišnými pravidly než zbytek světa mimo EU je vcelku často aktualizován najdeme zde poměrně zajímavé mezinárodní dohody například státy bývalé Jugoslávie, Japonsko či Spojené státy americké. Aktualizovaný seznam naleznete zde.
2. Mezinárodní studijní dohody jako alternativy
Studijní programy, které jsou ukotveny v mezivládních opatřeních rovněž jsou vyjmuty z povinnosti dokládat doklad o cestovním zdravotním pojištění dle § 180j zákona o pobytu cizinců, a to ani jako doklad předkládaný zastupitelskému úřadu před vyznačením dlouhodobého víza či víza za účelem převzetí povolení k dlouhodobému pobytu. Jedná se o stipendijní program ERASMUS, ERASMUS + (dříve program pro Evropské dobrovolníky) a Fullbrightův stipendijní program.
3. Soukromé zdravotní pojištění cizinců
Zdravotní pojištění cizinců je povinné pro všechny cizince, kteří do České republiky přijíždějí z důvodu práce, studia či jako turisti. Je určeno především pro dlouhodobé pobyty na území ČR a zahrnuje zdravotní péči, kterou lze přirovnat k českému veřejnému zdravotnímu pojištění.
Pokud cizinec žádá o povolení k pobytu na území ČR, ať se už jedná krátkodobé vízum do 90dní či dlouhodobé vízum nad 90dnů musí mít žadatel též i doklad o uzavření soukromého zdravotního pojištění cizinců. V případě, že si pojištění neuzavřete, nebude možné vízum získat. Ministerstvo zdravotnictví ČR je z důvodu předcházení problémům s nedůvěryhodnými pojišťovnami z třetích států zmocněno stanovit vyhláškou seznam takových pojišťoven, jejichž doklady o sjednaném zdravotním pojištění cizinců nelze uznávat jako doklady potvrzující požadované zdravotní pojištění cizince. Momentálně vyhláška schvaluje pojišťovnu PVZP a.s., Inter Partner Assistance (Axa), Uniqa, Ergo, Slavia a Maxima pojišťovnu.
Existují dva základní druhy zdravotního pojištění cizinců v ČR, které mají minimální základní limit plnění 60.000 EUR:
Zdravotní pojištění cizinců pro případ nutné a neodkladné zdravotní péče (NZPC)
Vztahuje se na pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb. Dále pojištění zahrnuje ambulantní péči nebo léčení v nemocnici při náhlém zhoršení zdravotního stavu či na neodkladné ošetření zubů. V případě žádosti o pobyt v ČR podané v zahraničí toto pojištění splňuje povinnost dle zákona o pobytu cizinců v ČR.
Komplexní zdravotní pojištění cizinců (KZPC)
Sjednává se v případě žádosti o vízum nad 90 dnů nebo prodloužení pobytu na území ČR dle zákona platného od 1.1.2011. Je srovnatelné s českým veřejným zdravotním pojištěním. Jedná se o zdravotní péči poskytnutou pojištěnému ve smluvních zdravotnických zařízeních pojistitele bez přímé úhrady nákladů na léčení pojištěným.