V souvislosti se zaměstnáváním cizinců na území České republiky jste se zajisté již setkali s pojmem ,,Režim Ukrajina”. Co však tento projekt znamená a představuje tedy opravdu usnadnění zaměstnávání Ukrajinců na území ČR? Tyto otázky Vám v našem článku rádi zodpovíme.
Co je to Režim Ukrajina aneb Režim zvláštního zacházení
Režim Ukrajina je projektem, který představuje podmínky zvláštního zacházení pro zaměstnance pocházející z Ukrajiny. V této souvislosti je nutné podotknout, že se musí jednat o kvalifikované zaměstnance a že kromě osob poptávajících práci, musí být do tohoto projektu zapojen především zaměstnavatel, který chce zaměstnat pracovníky z Ukrajiny.
Jak to funguje?
Zaměstnavatel na území ČR musí nejdříve požádat o zařazení do projektu Režim Ukrajina, přičemž je pro zařazení důležité, aby zaměstnavatel byl daňovým rezidentem ČR a podnikal zde minimálně po dobu dvou let. Dále nesmí mít zaměstnavatel žádné dluhy vůči státu, je tedy řádným plátcem sociálního a zdravotního pojištění.
Dodatečné podmínky
Kromě obecných podmínek musí být u zaměstnavatele pro zařazení splněn počet jak zaměstnanců (alespoň 10), tak také charakter pracovního místa. Pracovní místo nabízeno v rámci Režimu Ukrajina musí být obsaditelné držitelem zaměstnanecké karty, to jest svým charakterem odpovídat předmětu činnosti zaměstnavatele a zároveň nemůže být dlouhodobě obsazeno pracovníkem z českého trhu práce.
Režim Ukrajina v praxi
Nejprve zaměstnavatel ohlásí na krajskou pobočku Úřadu práce volné pracovní místo, přičemž musí souhlasit s tím, aby tato pracovní pozice byla zařazena do evidence pro držitele zaměstnaneckých karet. Poté musí vyplnit již výše zmíněnou žádost, že chce být zařazen do projektu Režim Ukrajina, přičemž ji posléze s příslušnou dokumentací doručí garantovi (garantem je například CzechInvest a další podnikatelské reprezentace).
Pokud jsou splněny všechny náležitosti a podmínky, garant informuje zaměstnavatele o jeho zařazení do projektu, a rovněž jsou informována příslušná Ministerstva. Toto zařazení je pro zaměstnavatele platné po dobu jednoho roku, přičemž zastupitelský úřad musí posléze zaměstnavatele informovat o termínu, kdy se má uchazeč z Ukrajiny dostavit na Generální konzulát ČR (Lvov). Zde rovněž podá uchazeč žádost o zaměstnaneckou kartu, která by měla být v rámci Režimu Ukrajina rychleji zpracována a při splnění všech náležitostí také schválena.
Schválení žádosti
Pokud Odbor azylové a migrační politiky schválí žádost o zaměstnaneckou kartu, bude uchazeči na Ukrajině uděleno dlouhodobé vízum do ČR za účelem převzetí zaměstnanecké karty.
Výhody Režimu Ukrajina
Režim Ukrajina umožňuje rychlejší a efektivnější postup při přijímání a vyřizování žádostí uchazečů o zaměstnaneckou kartu z Ukrajiny. Výhodou projektu byla měla být především časová úspora, kdy žádatel automaticky získává termín k podání žádosti o zaměstnaneckou kartu na příslušném konzulátě či zastupitelském úřadě. Nemusí tedy o termín žádat, nýbrž je sám úřadem osloven se závazným termínem, kdy se musí dostavit.