Evropský průkaz zdravotního pojištění neboli EHIC, se vydává cizincům, jež jsou občany států Evropské Unie, Evropského hospodářského prostoru nebo Švýcarska. Rovněž na něj mají nárok občané z jiných zemí, kteří mají na území České republiky trvalý pobyt. V dnešním článku Vám objasníme rozsah tohoto pojištění a uvedeme příklady, kdy má cizinec nárok na veřejné zdravotní pojištění.
Kteří cizinci mohou být pojištěni v rámci veřejného zdravotního pojištění?
Zákonnou úpravu veřejného zdravotního pojištění můžeme nalézt v zákoně č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Dle tohoto zákona mohou být zdravotně pojištění cizinci, kteří pobývají na území ČR dlouhodobě a mají zde tedy povolení k trvalému pobytu. Rovněž mohou být v rámci veřejného systému pojištěni cizinci, kteří jsou zde zaměstnáni a pojistné za ně odvádí jejich zaměstnavatel, přičemž se musí jednat o zaměstnavatele, jenž má sídlo nebo trvalý pobyt na tomto území.
Občané zemí Evropské Unie
Evropská nařízení rovněž stanovují, že na veřejné zdravotní pojištění mají nárok též cizinci z Evropské Unie, kteří na území České republiky podnikají a odvádí tedy pojistné na zdravotní pojištění. Toto rozšíření se vztahuje i na osoby, kteří jsou rodinným příslušníky občanů zemí Evropské Unie, a kteří na území ČR rovněž podnikají.
Cizinci bez trvalého pobytu a zaměstnání
Cizinci, kteří nemají nárok na veřejné zdravotní pojištění, musí být na území České republiky přesto pojištění, a tudíž musí mít sjednáno některý typ komerčního zdravotního pojištění. V tomto ohledu se typ pojištění odvíjí převážně od typu a délky pobytu. Pokud zde cizinec hodlá pobývat pouze krátkodobě, postačí mu Základní zdravotní pojištění pokrývající nutnou a neodkladnou zdravotní péči. U dlouhodobých pobytů se naopak vždy doporučuje sjednání Komplexního zdravotního pojištění, které kromě akutních případů rovněž pokrývá preventivní péči.
Osoba bez trvalého pobytu se stála zaměstnancem na území ČR
Jak z výše uvedeného vyplývá, osoby bez trvalého pobytu na území ČR, jež zde nejsou zaměstnány, musí mít po dobu svého pobytu sjednáno komerční zdravotní pojištění. Co když se však cizinec na území ČR zaměstná, musí si změnit zdravotní pojištění?
Odpověď zní: „Ano.“ Zdravotní pojištění v rámci veřejného systému vzniká dnem, kdy se cizinec stal na území ČR zaměstnancem. Zaměstnavatel cizince nahlásí na zdravotní pojišťovnu a bude za něj odvádět pojistné. Pokud má cizinec sjednané komerční zdravotní pojištění, musí své komerční pojišťovně nahlásit přechod do veřejného zdravotního pojištění a doložit potvrzení od zaměstnavatele, popřípadě od veřejné zdravotní pojišťovny. Komerční zdravotní pojišťovny posléze zpravidla sjednané pojištění zruší a proplatí nespotřebované pojistné za zbývající období ponížené o administrativní náklady.
Mají novorozené děti nárok na veřejné zdravotní pojištění?
Pokud má rodič dítěte povolení k trvalému pobytu na území ČR, spadá automaticky do veřejné systému zdravotního pojištění. U novorozeného dítěte musí tento rodič do šedesáti dnů požádat o povolení k trvalému pobytu. Jakmile dítě obdrží trvalý pobyt, bude též spadat do veřejné zdravotního pojištění. Pojišťovna se v tomto případě dědí, to znamená, že novorozeně bude pojištěno u stejné pojišťovny jako jeho matka. Pokud se však dítě narodí rodičům s dlouhodobým pobytem, kteří mají nárok na veřejné zdravotní pojištění z důvodu zaměstnání, jejich dítě v systému veřejného zdravotního pojištění nebude. Je proto nutné pro dítě po narození sjednat komerční zdravotní pojištění, přičemž u dětí do jednoho roku vyžadují pojišťovny zpravidla lékařskou zprávu či propouštěcí zprávu z porodnice pro posouzení zdravotního stavu dítěte.
Rozsah veřejného zdravotního pojištění
Modrý průkaz VZP, popřípadě průkaz pojištěnce jiné veřejné zdravotní pojišťovny, opravňuje cizince jak k akutním, tak i preventivním zdravotním službám. Zahrnuta je též péče dispenzární, diagnostická, léčebná, rehabilitační, odběr krve a lékařské přípravky předepsané lékařem. Přesný rozsah hrazených služeb upravuje § 13 Zákona o veřejném zdravotním pojištění, přičemž jak předepisuje toto ustanovení, cílem zdravotních služeb je zlepšit či zachovat zdravotní stav pojištěnce, popřípadě zmírnit jeho utrpení.
Rozsah komerčního zdravotního pojištění
Komerční zdravotní pojištění se svým rozsah blíží veřejnému pojištění, avšak důležitý je zde především typ a limit pojistného plnění sjednané pojistky. Limit představuje maximální částku, která může být v případě pojistné události pojišťovnou proplacena, proto je dobré sjednávat limity u pojistky co nejvyšší. Oproti veřejnému pojištění se komerční pojistka hradí jednorázově na předem sjednané pojistné období. Pro porovnání ceny a podmínek komerčního zdravotního pojištění můžete využít naši kalkulačku zdravotního pojištění, která Vám přehledně zobrazí veškeré dostupné nabídky pojištění.