Pod Českou republikou si nikdo běžně nepředstaví zemi otevřenou všem a vždy. Přístup k cizincům se ale výrazně proměnil především po pádu komunistického režimu. Česká republika otevřela nejen svou ekonomiku, ale i hranice, a tím pádem i náruč cizincům ze všech koutů světa. Zajímalo by vás, jaký je nyní počet cizinců v ČR?
Cizinci v České republice
Cizinců v České republice od roku 2001 stabilně přibývá. Jediné období, kdy se příliv na chvíli utišil, bylo období ekonomické krize. Momentální situace je ale pro místní i cizince mnohem výhodnější. Česká republika prožívá období ekonomického růstu a v České republice je přebytek práce. A to dokonce takový, že místní zaměstnavatelé musí lovit v cizích vodách. Zaměstnavatelé totiž nemají dostatek zaměstnanců z řad místních, a tak lákají na zvyšující se platy cizince odjinud.
Kdo se řadí mezi cizince?
Mezi cizince řadíme ty, kteří na území České republiky pobývají legálně. Jedná se buď o obyvatele třetích zemí, kteří zde žijí v rámci trvalého pobytu či víza, o občany Evropské Unie s trvalým pobytem či o občany Evropské Unie žijící v České republice v rámci tzv. přechodného pobytu. Přechodný pobyt je pak takový pobyt, který přesáhne dobu 90 dnů.
Současná čísla
Ke konci roku 2017 žilo na území České republiky legálně celkem 526 811 cizinců. Většina z nich, tedy přes 53%, zde pobývalo za pomoci trvalého pobytu, přičemž přes 46% mělo status cizinců s přechodným pobytem. Do roku 2012 byla situace opačná. Převažoval totiž vždy počet cizinců v ČR s přechodným pobytem. Od roku 2013 se ale situace obrátila a přibylo více cizinců s trvalým pobytem. Pouhé půl procento ke konci roku 2017 tvořili azylanti, bylo jich celkem 2 669 osob. Pro ty je pak jednodušší získat státní občanství, a tak po určité době obvykle ze statistických údajů vypadávají.
Odkud cizinci pocházejí?
Ve statistikách zaměřených na počet cizinců v ČR jednoznačně převládají cizinci ze třetích zemí (mimo Evropskou Unii) a tvoří přes 58% všech cizinců na území České republiky. Přes 41% pochází z Evropské Unie. Nejvíce jsou na území České republiky zastoupeni cizinci z Ukrajiny, Slovenska a Vietnamu. Tyto tři skupiny tvoří více než polovinu cizinců, kteří obdrželi povolení k pobytu. Další početné skupiny cizinců tvoří například Němci, Rusové či Poláci.
Věk a důvody k pobytu
Cizinci, kteří přijíždějí do České republiky, jsou z většiny mladí lidé v produktivním věku od 30 do 39 let. Této věkové skupiny je dokonce přes 26%. Další silně zastoupenou skupinou jsou cizinci od 20 do 29 let, procentuálně tvoří přes 16% z celkového počtu. Nejméně zastoupenými skupinami mezi cizinci jsou poté děti a senioři.
Již ze samotného věku je možné vyčíst, že primární důvod migrace cizinců do České republiky je především ten ekonomický. Mnozí sem ale přijíždějí ale i z rodinných důvodů či za účelem studia. U mužů pak převažují především pracovní důvody, u žen pak ty rodinné.
Kam cizinci míří?
Nejvíce cizinců jako již tradičně i v roce 2017 opět zamířilo do hlavního města České republiky. Celkem jich sem přijela více než jedna třetina z celkového počtu. Toto opět kopíruje trend ekonomické migrace – cizinci sem totiž přijíždějí za pracovními příležitostmi. Dále se cizinci usazovali i ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Nejméně zastoupení byli na Vysočině a Zlínském kraji. Co se typu pobytu týče, nejvíce cizinců s trvalým pobytem žije v Karlovarském kraji, nejméně naopak v kraji Pardubickém.
Složení cizinců je pak ve všech krajích především mužské, nejvíce převažují v zastoupení v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nejvíce cizinců v tzv. produktivním věku se pak v největším počtu zdržují na území Pardubického kraje, mladší skupiny cizinců v produktivním věku pak na území Jihomoravského kraje a Prahy. V samotné Praze ale i tak převažuje věková kategorie 30 až 39 let.
Ženy jako cizinky do České republiky obvykle míří z důvodů rodinných. Jediným kraje, který tvoří výjimku, je kraj Pardubický, kam míří většina přijíždějících cizinek za prací.
Co se dětí týče, nejvíce jsou zastoupeni v Karlovarském kraji, nejméně naopak v Moravskoslezském kraji. Nejvíce studentů, kteří přijíždějí z cizích zemí za účelem získání studijních zkušeností či dokonce i titulu, přijíždí do České republiky z Ruska a USA. Studenti se nejčastěji zdržují v Praze, a to právě díky vysoké koncentraci vysokých škol. Když se koukneme na původ cizinců, nejvíce se cizinci z Ukrajiny soustřeďují v Praze a Ústeckém kraji.
Cizinci z Vietnamu
Také vás zajímalo jak to, že právě skupina cizinců z Vietnamu je třetí nejpočetnější na území České republiky? Jedná se totiž o pozůstatek dob komunistického režimu. Během totalitního režimu spolu Československo a Vietnam udržovaly jako dvě komunistické země dobré vztahy a dlouhodobě spolupracovaly.
Vietnamci do České republiky přijížděli za minulého režimu za studiem. Po absolvování studia zde obvykle ještě na pár let zůstali a pracovali jako dělníci pro stát. Po pádu komunistického režimu se je Česká republika pokusila přimět k návratu do vlasti. Ti, co chtěli zůstat, si ale obvykle zařídili jinou formu oprávnění k pobytu (např. živnostenský list). V 90. letech se v ČR tedy natrvalo usadily vietnamské komunity a zakořenily zde. Později tyto komunity způsobily další vlnu migrace do ČR, rodinnou a ekonomickou. Mnoho Vietnamců přijelo na začátku nového tisíciletí do České republiky s vidinou lepšího ekonomického života či zde již rodinu měli a chtěli se k ní opět připojit.
Celkově jde o velmi uzavřenou komunitu cizinců. I přes to, že zde mají svou tradici a jsou všeobecně přijímání, nejsou často vůbec integrováni a mnohdy ani neovládají místní řeč. Nová generace se ale od té starší znatelně odlišuje. Prošla si totiž českým školstvím, mají české občanství a jsou skutečně zakořeněnými Čechy s vietnamským původem. Tato skupina se do Vietnamu na rozdíl od starší generace vracet nechce a považuje Českou republiku za svůj domov.
Povinnosti cizinců na území ČR
Ti, kteří přijíždějí na území České republiky za prací či studiem, mají se získáním víza či pobytu zpravidla spojenou celou řadu povinností. Jednou z nejdůležitějších je v tomto ohledu být na území České republiky zdravotně pojištění, a to ať již v rámci veřejného systému zdravotnictví (pokud pojištění platí zaměstnavatel), nebo v rámci komerčního zdravotního pojištění. Pokud patříte k těm, kteří si musí sjednat komerční zdravotní pojištění pro cizince, zkuste naši online kalkulačku zdravotního pojištění, která přehledně srovná dostupné nabídky pojištění a pomůže vám s výběrem vhodné varianty.