Každý cizinec stěhující se do České republiky, se dříve či později setká s nutností naučit se český jazyk, ať již pro pracovní či pobytové účely, nebo pro snadnější komunikaci v nové zemi. V tomto článku se seznámíme s výhodami, možnými postupy při výuce českého jazyka pro cizince a přiblížíme si zkoušku z českého jazyka pro cizince pro trvalý pobyt. Čeština pro cizince totiž nemusí znamenat překážku.
Vyplatí se mi investovat svůj čas do výuky českého jazyka?
Čeština pro cizince se určitě vyplatí. Pro účely zaměstnání je sice cizí jazyk pro české zaměstnavatele samozřejmě vždy výhodou, ale lepšího platového ohodnocení se dostává uchazeči, který je schopen se v českém jazyce svobodně domluvit a tudíž může spolupracovat i se svými českými kolegy.
Snadnější získání pracovního místa
Kromě snadnějšího získání pracovního místa, je čeština pro cizince i velkou výhodou v běžném životě. Veškerá komunikace na úřadech, v nemocnicích, na poště i v obchodech probíhá převážně v češtině, a proto je dobré se vyhnout možným nedorozuměním a naučit se alespoň pár základních frází, které vám vyřízení osobních záležitostí značně usnadní.
Český jazyk jako podmínka k získání trvalého pobytu na území ČR
Jedním z hlavních důvodů, proč je pro cizince dobré se naučit český jazyk, je taktéž získání trvalého pobytu, u kterého je podmínkou úspěšné absolvování zkoušky z českého jazyka.
Je čeština pro cizince těžká?
Český jazyk je pro cizince jedním z nejtěžších jazyků v Evropě a proto je velmi důležité se rozhodnout, jakým způsobem bude probíhat jeho výuka.
Čeština pro cizince a kurzy
Jednou z možností je docházet na pravidelné jazykové kurzy některé z jazykových škol. Skoro každá jazyková škola nyní nabízí speciální kurz „český jazyk pro cizince“, který se vyučuje i v mateřském jazyce cizince. Takové kurzy si kladou za cíl cizince seznámit se základy české gramatiky a projít si s ním nejběžnější životní situace, kde český jazyk může rovnou využít. Velmi vám doporučujeme náročnost českého jazyka nepodceňovat a zapsat se na intenzivnější kurz, kde výuká probíhá alespoň dvakrát týdně a budete mít tedy možnost si na nový jazyk zvyknout a procvičit si ho.
Individuální lekce češtiny pro cizince
Další možností je individuální lekce českého výuka jazyka s kvalifikovaným lektorem. Tato možnost může být sice dražší než předplacený skupinový kurz, ale je mnohem efektivnější a rychlejší. Zatímco na skupinovém kurzu se musíte přizpůsobit osnově vyučujícího a rychlosti jiných účastníků kurzu, na individuální hodině se lektor může věnovat pouze vám a zabývat se s vámi přímo těmi případy, kterým nerozumíte. Výhodou je taktéž značná flexibilita, kdy se na hodině domluvíte předem ve vámi určený čas a celková výuka probíhá dle vašich potřeb.
Cena za soukromé lekce češtiny pro cizince
V nynější době lze sehnat kvalifikovaného lektora českého jazyka za cca. 200-250 Kč na hodinu, s tím, že se jedná přímo o učitele, který již s výukou cizinců může mít zkušenosti.
Čěština pro cizince a samostudium
Pokud výše uvedené není nic pro vás, můžete samozřejmě zkusit samostudium. Existuje nepřeberné množství bezplatně dostupného materiálu, gramatických učebnic, zkušebních testů i online komunit, kde můžete s ostatními v češtině komunikovat. Určitě bychom doporučili i online aplikace na výuku jazyků, kde se můžete učit nová slovíčka a opakovat jejich výslovnost. Většina aplikací i online portálů jsou nyní pro cizince zdarma a tudíž se základy češtiny můžete naučit zcela sami z pohodlí domova. Pro pokročilejší studenty, bychom však přeci jen doporučili výuku s kvalifikovaným lektorem, nebo jazykový kurz zaměřený přímo na konverzaci a porozumění složitých textů.
Můžete mi doporučit nějakou učebnici češtiny pro cizince?
Učebnici českého jazyka pro cizince není nyní těžké sehnat, avšak důležité je, si již na začátku studia vybrat tu správnou učebnici, která by vám pomohla český jazyk pochopit a osvojit si jeho základní gramatiku.
Učebnice češtiny pro anglicky mluvící cizince
Pro anglicky mluvící cizince můžeme na začátek doporučit „Basic Czech I“ od Any Adamovičové a Dariny Ivanovové (Karolinum. 2014). Tato učebnice se snaží uživatele s jazykem nejdřive seznámit a vybudovat mu pevnou slovní zásobu pomocí jednoduchých konverzačních frází a běžných slovíček. Existují taktéž dva navazující díly této učebnice češtiny pro cizince „Basic Czech II“ a „Basic Czech III“, kde se hojně setkáme i s gramatikou.
Učebnice češtiny pro rusky mluvící cizince
Pro rusky mluvící cizince může být užitečnou učebnice „Česky krok za krokem 1“ od Lídy Holé (Akropolis 2016), jelikož tato učebnice češtiny pro cizince obsahuje jak přehledně zorganizovanou gramatiku, tak i cvičení rozvíjející psaní, čtení a poslechy v českém jazyce.
Zajímavým studijním materiálem jsou různé povídky a krátké texty v češtině, kde jsou posléze vypsaná nová slovíčka a krátká cvičení pro zopakování gramatiky. Jednou z takových užitečných pomůcek může být i „333x česky- Zábavná čítanka pro cizince“ od Ladislava Kasky (Ladislav Kaska 2015), kde jsou posbírané různé veselé povídky, hádanky a krátké příběhy, které vám český jazyk jednoznačně přiblíží.
Za jak dlouho se český jazyk naučím?
Při velmi intenzivním studiu českého jazyka byste měli být schopni plně komunikovat již po prvním roce. Toto se týká především běžné komunikace v práci či mezi přáteli, a čtení neodborné literatury.
Zkuste se také při jakékoliv příležitosti snažit komunikovat v češtině a nestyďte se za přízvuk či gramatické chyby. Čím více se budete vystavovat těmto „stresovým situacím“, tím více si na český jazyk zvyknete a pochytíte nové fráze a slovíčka od místních.
Co je to zkouška z českého jazyka pro cizince?
Dobrá čeština vám nejen usnadní komunikaci v běžném životě, ale pomůže vám získat i povolení k trvalému pobytu na území České republiky. Jednou z podmínek pro získání trvalého pobytu je právě doložení dokladu o úspěšném vykonání zkoušky z českého jazyka pro cizince.
Jedná se o přibližně 1,5 hodinový test, který se skládá z písemné a ústní části, přičemž písemná část v sobě zahrnuje cvičení na čtení, poslech a napsání krátkého textu.
Celkově se zkouška blíží jazykové úrovni A1, žadatel o trvalý pobyt musí mít tedy alespoň základní jazykové znalosti umožňující mu komunikaci na úředních místech, v dopravě, v obchodě, musí být schopen se představit a hovořit o jednoduchém tématu z běžného života.
Zkouška „český jazyk pro cizince“ tak testuje, zda-li jste schopni odpovědět na otázku ohledně své osoby, zda li rozumíte jednoduchému psanému textu nebo naopak mluvenému slovu.
U každé části zkoušky musíte mít alespoň 60 procentní úspěšnost, tedy získat alespoň 12 bodů.
V případě neúspěchu v jedné části písemné zkoušky, nesmíte postoupit dále na ústní část a je třeba písemnou zkoušku opakovat. V případě neúspěchu v ústní části, musíte zkoušku opakovat celou.
Více může najít na zkouška z českého jazyka pro cizince.