Od začátku srpna 2021 vstoupila v platnost novela zákona o pobytu cizinců, která způsobila pobouření napříč úřady i odbornou veřejností. Ukládá totiž povinnost, že cizinci ze zemí mimo Evropskou unii se musí nově při pobytu v Česku pojistit jenom u Pojišťovny VZP (PVZP, a.s.). Dceřiná firma Všeobecné zdravotní pojišťovny tak získala obchod v hodnotě stovek milionů korun, což se ostatním pojišťovnám nelíbí a protestují.
Cizinci, kteří do Česka přijíždějí ze zemí mimo Evropskou unii na delší dobu než 90 dnů, mají povinnost se pojistit, aby mohli v tuzemsku využívat zdravotní péči. Dosud si mohli vybrat některou z komerčních pojišťoven. Od 2. srpna tohoto roku ovšem nově platí, že se mohou pojistit jen u jedné z nich a to u Pojišťovny VZP. Přitom nejde o největší českou zdravotní pojišťovnu, ale o její komerční dceřinou společnost.
Předepsala to novela zákona o pobytu cizinců, kterou poslanci schválili i přes výraznou kritiku a odpor ministerstev, pojišťoven a některých dalších významných odborníků, kteří se zabývají pobytem cizinců v naší republice. Mluví se o monopolizaci tržního prostředí.
V pojištění cizinců se generují velké peníze, stovky milionů korun. Jde o velkou skupinu pojistníků – nejčastěji se jedná o rodinné příslušníky zahraničních zaměstnanců. Za zaměstnané cizince platí, tak jako za české občany, pojištění zaměstnavatel, jejich příbuzní si musí ale hradit pojištění sami, aby potom mohli využívat český zdravotnický systém.
A nejde tedy o žádnou levnou záležitost – ročně to jsou desítky tisíc korun za osobu. Lidé od 15 do 44 let platí zhruba 25 tisíc korun, malé děti kolem 30 tisíc korun, starší lidé 60 až 70 tisíc korun za rok.
Monopol nemůže nikdy přinést nic dobrého
„Jsme udiveni, že vládní poslanci odsouhlasili bez jakýchkoliv podrobných dat a analýz monopolizaci trhu pro dceru VZP, která jediná bude moci poskytovat komerční zdravotní pojištění cizincům. Zcela komerční pojišťovna přitom se zbytkem pojistného trhu soutěží v mnoha jiných oblastech neživotního pojištění, od povinného ručení až po pojištění velkých průmyslových rizik. České předsednictvo pojišťoven za celý sektor vždy podporovalo konkurenční prostředí, které je zásadní pro zdravou ekonomiku. Žádný monopol, navíc ovládaný státem, nemůže bezpochyby přinést nic dobrého, určitě ne lepší služby či ceny,“ uvedl pro Aktuálně.cz Jan Matoušek, ředitel České asociace pojišťoven.
Obdobně reagovala i oslovená ministerstva vnitra a zdravotnictví. „Navrhovaná právní úprava se do zákona dostala poslaneckým pozměňovacím návrhem, který sněmovně předložili dva poslanci za ANO. Ministerstvo zdravotnictví monopolizaci trhu se soukromým zdravotním pojištěním cizinců označuje za velmi problémovou a rizikovou a od začátku, proto k tomuto pozměňovacímu návrhu komunikovalo své jasné nesouhlasné stanovisko,“ uvedl Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.
Ve stanovisku úřad upozorňoval nejen na to, že se jedná o monopolizaci trhu a o nedovolenou státní podporu, ale také, že žádný z existujících problémů soukromého zdravotního pojištění se monopolizací neodstraní, tedy například výluky z pojistných produktů či existence nepojištěných cizinců.
„Ministerstvo podpořilo senátní vratku zákona, která odstraňovala monopol a zato za něj zaváděla registr uzavřených pojistek. O podporu senátní verze zákona poprosili poslance dopisem ministr zdravotnictví, ministr vnitra, ministryně financí, prezident hospodářské komory a prezident České asociace pojišťoven. Majoritní část poslanců se i přesto rozhodla senátní verzi nepodpořit a dát přednost původní, sněmovní verzi,“ dodal Kryštof Berka.
Požadujeme větší řád a pořádek
Pozměňovací návrh podali poslanci Miloslav Janulík a Věra Adámková, oba za hnutí ANO, kteří jsou rovněž členové správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. Na otázku Aktuálně.cz poslankyně Adámková odpověděla, že návrh předložili vzhledem zajištění lepší přehlednosti, většímu pořádku a řádu v oblasti pojištění cizinců.
„Skoro dvacet let tu vznikají nevymahatelné pohledávky za nezaplacené pojištění cizinců, popřípadě za zdravotní pojištění, které určitá pojistka nepokryla a nejde na to stále doplácet,“ vysvětlila Adámková.
Vedení Pojišťovny VZP je samozřejmě s novelou spokojené. „Před novelou docházelo na trhu k nekalým praktikám, kdy pojištění bylo prodáváno levně jenom jako papír pro vízum, nikoliv aby krylo pojistná rizika. Nekvalitní pojištění během pojistných událostí nekrylo škody a cizincům, potažmo i zdravotnickým zařízením rostly prakticky nevymahatelné dluhy,“ uvedla mluvčí pojišťovny Klára Bílá.
„Naše pojišťovna byla zvolena patrně proto, že vždy nabízela kvalitu a kryla pojistná rizika klienta, pokaždé zdokonalovala pojistný trh s pojištěním cizinců a má s pojištěním cizinců největší zkušenosti. Také má nejširší síť zdravotnických zařízení a nepřetržité asistenční služby a umožňuje pojištění, které zaručuje kvalitní zdravotní péči na velmi vysoké úrovni,“ dodala Bílá.
Pojišťovna je ale zároveň nejdražší. „Přesně před pár dny jsme zajišťovali pojištění pro manželku zahraničního pracovníka a jejich dvou dětí. Na dva roky zaplatili za pojistné 115 tisíc korun. Totožné pojištění by se dalo před účinností této novely sehnat u jiné pojišťovny za polovinu. Pojišťovna VZP je v tomto hledisku úplně nejdražší pojišťovnou, což ale samozřejmě není garancí nejlepší služby pro cizince,“ říká Tomáš Petyovský ze společnosti Petyovský & Partners, specialista na zahraniční pracovní právo a relokační služby
Ani největší síť nasmlouvaných ordinací není podle něj zas až takovou výhrou. „Zdravotníci mají s cizincem mnohem více papírování, a jestliže ho nebudou chtít přijmout, stejně ho pošlou jinam. A i když cizinec zažádá o ošetření v zařízení, které nemá s pojišťovnou smlouvu, za pomoc zaplatí v hotovosti a potom mu to pojišťovna vrátí,“ doplňuje Tomáš Petyovský.
I on zastává mínění, že povinné pojištění cizinců jen u jedné pojišťovny je nekalý monopol. „Nemít možnost výběru je vždy špatně.“