Rok 2020 je za námi a naše redakce se rozhodla zaměřit na pojišťovny, které nabízejí zdravotní pojištění cizinců. Konkrétně jak se jim vedlo v prodeji nejenom zdravotního pojištění, ale celkově. Předcházející rok byl významně ovlivněn samozřejmě pandemií Covidu-19. Nicméně je pravdou, že pojišťovnictví jako celek byl jeden z nejméně postižených oborů. Pojistný rok jako celek, dle statistik České asociace pojišťoven, rostl o 3,6 %, což je sice méně o 2,1 % než v roce 2019, ale je to růst na úrovni například roku 2016. Objem předepsaného smluvního pojištění rostl v životní sekci tempem 3,1 % a v neživotním pojištění (kam patří i zdravotní pojištění cizinců) tempem 3,9 %.
Ačkoliv to pojišťovací trh měl těžké jako mnoho jiných oborů byl na lockdown na jaře a podzim poměrně dobře připraven. V pojišťovnictví obecně je vysoká míra digitalizace procesů, pobočky pojišťoven mohou být otevřené jako ostatní finanční služby a v neposlední řadě téměř polovina objemu neživotního pojištění tvoří povinně smluvní pojištění ze zákona (například pojištění odpovědnosti z provozu vozidla). Stejně tak zdravotní pojištění cizinců. Cizinci i nadále potřebují k prodloužení pobytu a novému pobytu mít uzavřené pojištění u jedné z pojišťoven licencovaných k prodeji soukromého zdravotního pojištění.
Co ovšem významně zpomalilo a dalo by se říct i poškodilo trh zdravotního pojištění cizinců je omezené fungování státní správy, konkrétně procesu udělování víz a rychlost úkonů s tím spojených. Víza byla vydávána ve velmi omezené míře. A například v povolování studentských víz tento stav platí dodnes. Nejenom, že studenti z logiky věci nemají důvod nyní do České republiky přijíždět, když zde trvá covidový lockdown, ale stejně tak vyřízení tohoto víza je v současné míře nesmírně omezené. Dle našich odhadů tento stav bude trvat nejméně do května. Druhým faktorem proč trh se zdravotním pojištěním cizincům nerostl, ale naopak se propadl je již všeobecný pokles ekonomiky. Je nižší potřeba ekonomicky aktivních cizinců, zároveň je významně snížená mobilita z východní Evropy do České republiky. Krátkodobé pracovní pobyty v řádu několika měsíců jsou tak od podzimu 2020 také nesmírně omezené.
Náš redakční odhad je na základě dat z Ministerstva vnitra České republiky, že v roce 2020 trh klesnul o 19 %. Zároveň výhled do roku 2021 taktéž není nijak optimistický, když dle propočtu se pravděpodobné vydá až o 55 % méně nových víz a objem pojistného by mohl klesnout o dalších 30 %. V následujícím přehledu jsme zdůraznili zajímavosti a hlavní události u pojišťoven, které jsou na trhu pojištění cizinců, včetně jejich odhadovaného podílu na tomto trhu. Jejich pořadí je uvedeno od nejmenšího podílu po největší podíl na poli zdravotního pojištění cizinců, nikoliv celkové velikosti na trhu.
ERGO pojišťovna
Odhadovaný podíl na trhu pojištění cizinců 8,1 %
Ergo pojišťovna je dlouhodobě nejlevnější pojišťovnou a zároveň nejmenší pojišťovnou na poli prodeje Zdravotního pojištění cizinců. V březnu 2019 byl avizován prodej ERGO Česká republika do rukou Bulharské skupiny EIG. Z tohoto prodeje nicméně téměř po roce a půl sešlo. Německá pojišťovací skupina nicméně nakonec znovu prodala a to do rukou Saské Sparkassen-Versicherung, jejíž hlavní činností není pojišťovnictví. Obchod se uskutečnil v lednu 2021 a čeká na schválení od České národní banky. Předsedkyně představenstva Jana Jenšová byla zvolena do vedení kontrolních orgánů České asociace pojišťoven.
AXA CEE
Odhadovaný podíl na trhu pojištění cizinců 11,6 %
AXA Střední Evropa, která zahrnuje hned několik entit (například asistenční službu Axa assitance) v ČR, SR, Polsku, Rakousku a Maďarsku. AXA CEE tak nebyla součástí nákupu Uniqa pojišťovny na území Polska, ČR a SR. Axa využívá své knowhow asistenční služby a pozice největšího prodejce cestovního pojištění nejenom v ČR, ale i na světě i v segmentu zdravotního pojištění cizinců. V čele AXA CEE je Jan Čupa, který je jako jeden z neúspěšnějších Čechů v pojišťovnictví i v celosvětovém představenstvu AXA.
MAXIMA pojišťovna
Odhadovaný podíl na trhu pojištění cizinců 16,2 %
Maxima pojišťovna je v českých rukou a to v holdingu Kaprain miliardáře Karla Pražáka. Maxima pojišťovna mimo zdravotního pojištění cizinců dlouhodobě využívá synergií s PPF holdingem a prodává své produkty ve spolupráci s Air bank či 02 Česká republika. Zajímavostí je, že i pojišťovací část skupiny majitele Maxima pojišťovny má na starosti Romana Benešová, která v České republice budovala 25 let pobočku poradenské firmy KPMG.
UNIQA pojišťovna
Odhadovaný podíl na trhu pojištění cizinců 16,8 %
Uniqa pojišťovna v roce 2020 dotáhla nákup části aktiv ze skupiny Axa a to v Polsku, Slovensku a České republice. Nicméně trhu pojištění cizinců se to nijak nedotklo, kde značka Axa i nadále zůstává. Díky této fůzi se nicméně skupina UNIQA stává pětkou na Československém trhu. Fůze se týká i personálního obsazení, kdy Robert Gauci (původně Axa) se stal prezidentem Uniqa České a Slovenské republiky.
SLAVIA pojišťovna
Odhadovaný podíl na trhu pojištění cizinců 17,3 %
Jedna ze tří pojišťoven na trhu soukromého zdravotního pojištění cizinců, která je v českých rukou. Konkrétně Pavla Sehnala, majitele skupiny SPGroup, která vlastní mimo pojišťovny Slavia také výstaviště v Letňanech, Aquapark v Čestlicích či několik hotelů v ČR. Slavia pojišťovna na začátku roku 2020 dosáhla předpisu miliardy předepsaného pojistného a dostala se mezi deset největších na českém trhu. Zajímavostí je, že na konci roku 2020 přestoupil dlouholetý obchodní ředitel Jan Vlček do dříve zmíněné AXA CEE.
PVZP
Odhadovaný podíl na trhu pojištění cizinců 30,1 %
Pojišťovna VZP je stoprocentní dceřinou společností VZP a.s. Využívá synergie smluvních míst své matky a je první pojišťovnou, co začala zdravotní pojištění cizinců nabízet. Tomu odpovídá i pozice hegemona na tomto trhu. Nevyniká specializací, naopak nabízí širokou škálu pojištění cizinců napříč věkem i možnými limity. V čele pojišťovny VZP je od jejího založení, tj. 17 let, Robert Kareš jako předseda představenstva.