Mnoho cizinců přijíždí do ČR za účelem podnikání. Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí tvoří tři čtvrtiny cizinců osoby původem z Ukrajiny, Vietnamu a Ruské federace. Nejčastěji přijíždějí do ČR za účelem práce. Jak postupovat, pokud chce cizinec v tuzemsku podnikat?
Živnostenský list již neexistuje, nahradil jej výpis ze živnostenského rejstříku
Podnikatel je každý, kdo vykonává na vlastní odpovědnost výdělečnou činnost. Pokud má právnická osoba sídlo (nebo fyzická osoba bydliště) mimo území ČR, pak je považována za zahraniční osobu. Zahraniční osoby mohou podnikat na území ČR stejně jako čeští občané, pokud ze živnostenského nebo jiného zvláštního zákona nevyplývá opak. Po založení živnosti však živnostenský list cizinec neobdrží – nahradil jej výpis ze živnostenského rejstříku.
Návod pro cizince: Jak založit živnost
Cizinec žijící dlouhodobě na území ČR může požádat o živnostenské oprávnění na jakémkoliv živnostenském úřadě nebo osobně na Czech POINTu. Úředníci budou k vyplněnému Jednotnému registračnímu formuláři pro fyzické osoby ještě potřebovat:
- pas nebo cestovní doklad,
- doklad o ubytování (pro cizince ze zemí mimo Evropský hospodářský prostor),
- výpis z trestního rejstříku mladší 90 dní (přeložený do češtiny s úředním potvrzením),
- souhlas k místu podnikání (pokud žadatel není majitelem prostor),
- poplatek za oprávnění 1 000 Kč.
U některých živností je dále potřeba doložit odbornou způsobilost (řemeslné a vázané živnosti) nebo koncese. O povolení můžete úřad požádat osobně, klasickou poštou či elektronicky (s elektronickým podpisem nebo do datové schránky).
Nemáte povolení k dlouhodobému pobytu? Musíte navštívit další úřady
Cizinci, kteří nemají v ČR dlouhodobý pobyt a pocházejí z jiných zemí než z Evropského hospodářského prostoru, musí navíc vyplnit žádost o povolení dlouhodobého pobytu za účelem podnikání na území ČR. K žádosti na pracovišti Ministerstva vnitra ČR pak musí přiložit:
- cestovní doklad,
- dokument potvrzující ubytování,
- fotografii,
- dostatek prostředků k pobytu (úhrnný měsíční příjem cizince a s ním posuzovaných osob pobývajících na území nesmí být nižší než součet částek životních minim cizince a dotčených osob),
- doklad o zápisu do rejstříku či evidence,
- potvrzení od finančního úřadu a okresní sociální správy o bezdlužnosti (max. 30 dnů staré).
Na požádání pak mohou úředníci chtít také prohlášení o zproštění povinnosti mlčenlivosti finančního úřadu, platební výměr daně z příjmu, výpis z rejstříku trestů, potvrzení o splnění požadavků opatření před zavlečením infekčního onemocnění a doklad o cestovním zdravotním pojištění. Všechny dokumenty nesmí být starší 180 dnů, pokud není uvedeno jinak. Následně ministerstvo žádost schválí nebo zamítne do 60 dnů.
Pokud byl cizinci udělen azyl, může na území ČR on i jeho rodinní příslušníci provozovat živnost za stejných podmínek jako čeští občané.
Administrativa na finančním úřadu a správě sociálního zabezpečení
Podobně jako u českých občanů se podnikající cizinec musí do 30 dnů přihlásit k platbě daně z příjmů na finančním úřadu. Dále se musí evidovat k platbám na sociální pojištění.
V ČR podniká více než 95 000 cizinců
Cizinci, kteří se rozhodli opustit svou domovinu a začít žít a pracovat jinde, mohou podnikat v ČR za podobných podmínek jako čeští občané. Pokud zde však nemají povolený dlouhodobý pobyt, musí navštívit více úřadů a doložit mnoho dokumentů. Přesto nyní podniká v ČR více než 95 000 cizinců národností celého světa.