Plánujete studovat v Česku? Při přípravách na studijní nebo výměnný pobyt na některé z univerzit nebo v rámci specifického programu jste určitě na svůj TO DO list zahrnuli (anebo teprve zahrnete) i zdravotní pojištění. S jeho výběrem a správným nastavením pojistných parametrů vám pomohou následující řádky. Rozhodně se vyplatí tuto důležitou součást vaší studijní cesty nepodcenit. S kvalitním zdravotním pojištěním získáte jistotu, že v případě jakékoli zdravotní indispozice nebo úrazu o vás bude perfektně a v maximální možné míře postaráno.
Co se v článku dozvíte:
Jak vypadá český zdravotní systém
Jaký rozsah pojištění si vybrat
Zdravotnictví v České republice. Solidní a kvalitní
V České republice stojí zdravotní pojištění na principu solidarity. To znamená, že občané povinně odvádějí částku na zdravotní pojištění, která putuje do fondů zdravotních pojišťoven a ty pak potřebnou péči nebo zákroky pacientům proplácejí. Mluvíme tedy o veřejném – zákonném – zdravotním pojištění, stejně jako o veřejných zdravotnických zařízeních (ať už státních, krajských nebo obecních). Legislativa určuje rozsah poskytované péče. Vedle toho fungují v České republice soukromá zdravotnická zařízení. Systém zdravotní péče je v České republice na velmi dobré úrovni. Jak ukazují data Indexu prosperity Česka, jen 0,2 % české populace nedosáhne na lékařskou péči z finančních nebo kapacitních důvodů.
Pokud do České republiky přijíždíte studovat z některé ze zemí Evropské unie nebo ze Švýcarska, Islandu, Lichtenštejnska a Norska, máte možnost spolehnout se na EHIC (European Health Insurance Card). To je ta kartička zdravotního pojištění, kterou běžně používáte ve vaší domovině. „Přesto ale i evropským studentům radím, aby si sjednali komerční zdravotní pojištění. A to minimálně ze dvou důvodů. S kartičkou máte totiž nárok jen na nezbytně nutnou péči. Navíc je pravděpodobné, že za ni v Česku budete muset zaplatit a po návratu domů si částku u vaší pojišťovny nechat proplatit,“ říká Ladislav Griga ze společnosti Fabrika ads, která provozuje web InfoCizinci.cz.
Jestliže pocházíte ze státu, který není v Evropské unii (a není to ani Švýcarsko, Island, Lichtenštejnsko a Norsko), vybíráte pojištění podle toho, jak dlouho plánujete v České republice studovat. Pokud méně než 90 dnů, postačí vám základní zdravotní pojištění cizinců pokrývající nutnou a neodkladnou péči. Počítejte ale s tím, že toto pojištění má nižší pojistné limity, nezahrnuje preventivní zdravotní prohlídky nebo třeba zubařské zákroky. Na rozdíl od komplexního zdravotního pojištění. „To je jednoznačná varianta při delších studijních nebo jazykových pobytech v Česku – na semestr, na celý akademický rok. Nicméně právě vzhledem k jeho komplexnosti ho doporučujeme také u kratších pobytů. Některé pojišťovny už dokonce variantu nutné a neodkladné péče vůbec v nabídce nemají a zaměřují se pouze na tu komplexní,“ dodává Griga.
Díky našemu prvnímu srovnávači zdravotního pojištění pro cizince si můžete nabídky jednotlivých pojišťoven jednoduše porovnat, online sjednat a rovnou zaplatit. V našem modelovém příkladu jsme zadali:
- Typ pojištění – Student/Komplexní zdravotní pojištění cizinců
- Délka pojištění – 6 měsíců
- Věk pojištěnce – 20 let
A jaké návrhy jsme obdrželi?
IPA, člen skupiny AXA nabízí za 5 650 Kč preventivní péči bez omezení (po schválení) a 5 000 Kč na předepsané léky. Pětitisícový je limit také u stomatologického ošetření. Pojištění zahrnuje i náklady na vybraná očkování.
Colonnade má komplexní zdravotní pojištění cizinců ve variantách Standard a Premium. Varianta Standard vychází v našem příkladu na 7 322 Kč. Za příplatek může zahrnovat i pojištění odpovědnosti. Preventivní péče není neomezená, ale pouze 1x za rok. Stomatologické ošetření je ovšem až za 20 000 Kč.
Cenovka u varianty Premium je 14 340 Kč. Disponuje nejvyšším možným krytím na českém trhu (25 milionů Kč) a doplňuje ji nejen pojištění odpovědnosti, ale také úrazové pojištění.
U SV pojišťovny se dostáváme na částku 8 100 Kč. Preventivní péče je po schválení bez omezení, limit u stomatologického ošetření 6 000 Kč. Samozřejmým standardem jsou u všech pojišťoven nepřetržité asistenční služby. Výše pojistného plnění je u komplexního zdravotního pojištění legislativně stanovena minimálně na 400 tisíc EUR, a to bez spoluúčasti pojištěného. Toto pojištění je zároveň nutným podkladem k žádosti o udělení víza nebo žádosti o dlouhodobý pobyt.