V České republice existuje několik obchodních typů společností, které si můžete založit a na základě získaného živnostenského oprávnění začít podnikat. V rámci založení společnosti cizincem lze zažádat o dlouhodobý pobyt za účelem podnikání.
Jaké jsou typy obchodních společností v ČR?
Mezi typy obchodních společností v ČR patří: společnost s ručením omezeným (s.r.o.), akciová společnost (a.s.), veřejná obchodní společnost (v.o.s.), komanditní společnost (k.s.) a družstvo.
Kromě toho lze také podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) na základě živnotenského oprávnění (v anglickém jazyce znamé pod slovem Sole proprietorship).
Jak se od sebe jednotlivé druhy obchodních společností liší?
Připravili jsme pro vás základní rozdělení společností dle obchodních typů. Pro založení společnosti cizincem na území ČR se nejčastěji využívá takzvané s.r.o.
Založení s.r.o. cizincem
S.r.o. je jedním z nejběžnějších a nejvíce využívaných druhů oprávnění v České republice.
>> Založení společnosti pro cizince v České republice poradenství <<
Základní kapitál této právnické osoby je tvořen obchodními podíly zakladatelů a může být ve výši jedné koruny. Každý jednotlivý podíl představuje procentuální účast společníka na podnikání společnosti. Pokud má společnost více společníku, jejich jednotlivý vklad musí činit alespoň tuto jednu korunu a každý z nich ručí do výše svého vkladu.
Společnost s ručením omezeným může být založena jedním i více společníky. Pokud se zakládá pouze jedním společníkem, založení je ve formě Zakladatelské listiny. V případě, že společnost založí více společníků, je zřizujícím dokumentem Společenská smlouva.
Hlavním orgánem společnosti je valná hromada, která rozhoduje prostou většinou hlasů ve většině významných záležitostech týkajících se činnosti společnosti. Rozhoduje tak například o zvýšení či snížení základního kapitálu, o změně společenské smlouvy, o jmenování či naopak odvolání jednatelů.
Řídícím orgánem s.r.o je jednatel, který může jednat ve věcech firmy samostatně a v plném rozsahu.
Jak probíhá proces založení s.r.o. cizincem?
Každý cizinec, který se hodlá stát společníkem a zároveň jednatelem s.r.o., musí před zápisem společnosti prokázat svojí bezúhonnst předložením výpisu z rejstříku trestu České republiky a ze své rodné země. Pokud však bude cizinec pouze v postavení společníka s.r.o., výpisu z trestního rejstříku již nebude třeba. Stejně jako u akciové společnosti, není pro společníky a jednatele povinnost mít povolení k pobytu na území České republiky.
Před založením společnosti je velmi důležité určit obchodní podíly, společníky a jednatele společnosti. Dále je důležité, aby samotná společnost měla sídlo na území České republiky, které musí být řádně označeno (s uvedením názvu a IČ společnosti) a které bude zapsané do i obchodního rejstříku.
Pro provozování podnikatelské činnosti musí jednatel společnosti taktéž požádat o živnostenské oprávnění na ten druh činnosti, kterou bude společnost s ručením omezeným vykonávat.
Veškeré podklady musí být předloženy do obchodního rejstříku, který tuto společnost zapíše. Po zapsání společnosti do Obchodního rejstříku, bude pro s.r.o Ministerstvem vnitra zřízena datová schránka, která slouží pro oficiální komunikaci společnosti s příslušnými úřady.
Přes datovou schránku tak například bude probíhat registrace společnosti na finanční úřad.
Založení akciové společnosti cizincem
Jedná se o právnickou osobu, jejíž základní kapitál je tvořen akciemi, které jsou rozděleny mezi její vlastníky neboli akcionáře. Akcionáři mají právo podílet se na řízení korporace a právo na podíl na zisku. Avšak za závazky společnosti její vlastníci neručí, společnost odpovídá za své závazky celým svým majetkem samostatně.
Akcionářem akciové společnosti může být i bezúhonný cizinec starší osmnácti let. Pro cizince není podmínkou mít povolení k pobytu na území České republiky.
Jak probíhá proces založení akciové společnosti cizincem?
Společnost může být založena jedním či více zakladateli, důležité je přijetí stanov společnosti. Stanovy akciové společnosti musí být ve formě Veřejné listiny.
Dále je nutné splacení základního kapitálu ve výši minimálně 2 000 000 Kč (což přibližně odpovídá 80 000 EUR).
Od roku 2014 již akciová společnost nemusí vytvářet povinný rezervní fond, avšak může jej nyní zřídit dobrovolně. Kromě výše uvedeného, je nutné společnost zapsat do obchodního rejstříku, čímž akciová společnost vznikne.
Jedním z možných druhů tohoto typu obchodní korporace, je takzvaná Evropská akciová společnost (SE), která má obvykle sídlo v jednom ze států Evropské Unie a může jej libovolně přemisťovat do jiných členských zemí.
Založení veřejné obchodní společnosti cizincem
V.o.s. za zakládá minimálně dvěma společníky uzavřením Společenské smlouvy. Společníci za společnost jednají obvyvkle společně (pokud se nedohodnou jinak) a za závazky v.o.s. ručí taktéž společně a nerozdílně veškerým svým majetkem.
Takovou formu korporace lze založit jak za účelem podnikání, tak i pro správu vlastního majetku.
Jak probíhá proces založení společnosti cizincem?
Cizinec pro účely založení veřejné obchodní společnosti nemusí dokládat doklad o bezúhonnosti, ani mít povolení k pobytu na území ČR.
Minimální ani maximální výše základního kapitálu není pro cizince u veřejné obchodní společnosti určena, lze tedy vnést jakkouliv částku. Na rozdíl od jiných forem společností, neexistuje povinnost minimální základní kapitál vytvořit. Pokud se však společníci pro vklad rozhodnou, musí být jeho výše s dalšími údaji uvedena ve Společenské smlouvě.
Ve společenské smlouvě jsou taktéž určena veškerá práva a povinnosti společníků, název a sídlo v.o.s., osobní údaje společníků, předmět podnikání či činnosti společnosti). Ke změně smlouvy může dojít pouze dohodou jejích společníků. Pro účely zápisu do Obchodního rejstříku, je třeba doložit živnostenské či jiné oprávnění k podnikání, nebo uvést, že byla veřejná obchodní společnost založena za účelem správy vlastního majetku. Společnost poté vzniká dnem zápisu do Obchodního rejstříku.
Založení komanditní společnosti cizincem
Založení komanditní společnosti je pro cizince podobné jako u veřejné obchodní společnosti.
Společnost musí být založena minimálně dvěma společníky, jeden z nich je komplementářem a druhý komanditistou. Výše základního kapitálu je neomezená a povinnost vkladu leží na komanditistovi. Komplemantáři ručí za závazky komanditní společnosti neomezeně avšak komanditisté pouze do výše svého nesplaceného vkladu. Statutárním orgánem společnosti jsou pouze komplementáři, nebo alespoň jeden z nich, pokud je takto učeno ve společenské smlouvě.
Založení komanditní společnosti probíhá na základě Společenské smlouvy, která obsahuje stejné údaje jako u výše uvedené veřejné obchodní společnosti, avšak s tím rozdílem, že musí být určeno, kdo ze společníků je komplementářem a kdo komanditistou a musí být přesně uvedena výše vkladu každého komanditisty. Společnost poté opět vzniká dnem zápisu do obchodního rejstříku.
Jak probíhá proces založení komanditní společnosti?
Narozdíl od ostatních společností, probíhá založení družstva svoláním ustavující schůze, kde členové družstva (nejméně tři zakladatelé) přijmou stanovy, ustanoví členy orgánů družstva a schválí výši a způsob splnění základního členského vkladu. Přijaté stanovy musí obsahovat jak údaje o tomto členském vkladu, tak údaje o členech družstva a podmínky pro přijetí nových členů. Pokud se chcete stát členem již existujícího družstva, platí že kromě těchto vstupních podmínek uvedených ve stanovách, musíte podat přihlášku do daného družstva, předložit písemné prohlášení a vložit odpovídající členský vklad, který je pro každého člena stejný.
Nikdo z členů družstva neručí za závazky společnosti, nýbrž družstvo zodpovídá celým svým majetkem.
Pro účely založení společnosti cizincem, platí stejná pravidla a stejné požadavky na dokumentaci, jako při založení veřejné obchodní společnosti a komanditní společnosti.
Návrh na zápis do obchodního rejtříku je předložen buď přímo předsedou družstva, nebo všemi členy představenstva.
Zápisem do obchodního rejstříku, je družstvo oficiálně založeno.