Jste-li občankou nebo občanem takzvané třetí země a chystáte se zůstat v České republice déle než 3 měsíce, musíte získat dlouhodobé vízum. Pro pobyt delší než 6 měsíců potřebujete mít povolení k dlouhodobému pobytu. A při podávání těchto žádostí – stejně jako při případném prodlužování víza nebo pobytu – je nutné doložit doklad o ubytování. Ten bývá součástí předkládaných dokumentů také u žádosti o povolení k trvalému pobytu.
Jak ho doložit? Prozradíme v článku.
Doklad o ubytování si vyřizujete ještě před příjezdem do České republiky. V den podání žádosti nebo oznámení o změně nesmí být starší než 180 dnů, a pokud o něj požádáte osobu, která pro vás ubytování zajišťuje, zákon říká, že vám tento doklad musí vydat.
Co může být dokladem o ubytování?
POTVRZENÍ O ZAJIŠTĚNÍ UBYTOVÁNÍ
Jedná se o písemné potvrzení, které vlastník nebo oprávněný uživatel bytu podepisuje a jeho podpis má úřední ověření. Jestliže ten, kdo vám ubytování poskytuje, není jeho vlastníkem, ale například nájemcem, vstupuje do hry ještě doklad, který potvrdí spojitost mezi vlastníkem a poskytovatelem ubytováním. To může být například nájemní smlouva mezi vlastníkem a nájemce nebo plná moc.
Formuláře pro potvrzení o zajištění ubytování si můžete stáhnout na stránkách ministerstva zahraničí.
NÁJEMNÍ NEBO PODNÁJEMNÍ SMLOUVA
U nájemních nebo podnájemních smluv se nevyžaduje úřední ověření podpisů. Platí to samozřejmě za předpokladu, že předkládáte originál smlouvy podepsaný vámi a tím, kdo vám ubytování poskytuje.
V případě, že jde o podnájemní smlouvu, kterou jste uzavřeli s tím, kdo je v bytě v nájmu, dokládáte nájemní smlouvu mezi nájemci a vlastníkem bytu. Kromě nájemní smlouvy to můžete prokázat i plnou mocí, kterou má nájemce od majitele nemovitosti.
DOKLAD O VLASTNICTVÍ BYTU NEBO DOMU
Vlastnictví bytu nebo domu lze ověřit výpisem z katastru nemovitostí nebo kupní smlouvou.
SMLOUVA O UBYTOVÁNÍ
Smlouva o ubytování je vlastně smlouva o přechodném nájmu. Využívá se pro ubytování na vysokoškolské koleji nebo na ubytovně. Smlouva zahrnuje ujednanou dobu, na kterou se ubytování sjednává.
Veškeré podrobnosti týkající se dokladu o zajištění ubytování v České republice, má na svém webu ministerstvo vnitra. To také definuje, kdy a jak je možné podat potvrzení o zajištění ubytování elektronicky.
A přestože je to asi jasné, raději připomínáme, že místo, kde budete bydlet, musí mít svoje popisné nebo evidenční číslo a musí sloužit jako objekt pro bydlení, ubytování nebo rekreaci.