Už je tu čas, kdy se studenti dychtící po nových vědomostech vrátili do akademického prostředí univerzit. Dobře, uznáváme, že spousta z nich baží i po jiných věcech, jako jsou třeba studentské večírky a zábava. V následujícím článku vám ukážeme pár míst, která stojí za návštěvu, probereme noční život a podíváme se i na subkultury v Praze, do kterých nějací ty studenti patří.
Kultura a volnočasové aktivity
Studenti sejděte se v Hybernské!
www.kampushybernska.cz
Podoba Kampusu Hybernská je důkazem toho, že komunitní projekty mají smysl. V tomto konkrétním případě se na jednom místě setkaly ambice vysokoškolské samosprávy s tou městskou. Areál kampusu získal Magistrát hl. m. Prahy od státu zhruba před čtyřmi lety, a objekt byl tehdy v opravdu katastrofálním stavu.
Šlo o totálně vybydlený a zdevastovaný areál. Ihned jsme začaly s kompletní rekonstrukcí, do které město investovalo více než 25 milionů korun. Dnes je patrné, že i tyto investice mají v městském majetku smysl a mohou stát u zrodu opravdu dobrých a přínosných projektů.
Kampus Hybernská dnes má ambici fungovat jako komunitní centrum otevřené pro každého zájemce. Jeho provozovatelé a podporovatelé a stejným podílem město a Univerzita Karlova doufají, že se zde podaří vytvořit místo meziuniverzitního dialogu, a zapojit do něj i širokou veřejnost a představitele regionální a celostátní politiky. V současnosti nabízí zázemí pro konání všemožných přednášek, výstav, koncertů, autorských čtení i dalších aktivit.
Spolkový prostor ÚL
www.facebook.com/alternativa.ul/
ÚL je nový spolkový prostor pro kreativitu, umění i odpočinek, oživující opuštěnou budovu dlouhodobě nevyužívaného objektu původního nákupního střediska Včela.
Záštitu pro fungování kolektivu Úl poskytlo Občanské sdružení Alternativa II, z. s.
Jedním z poslání sdružení je získávat opuštěné a nevyužité objekty, které pak na vlastní náklady a díky dobrovolnické práci mění na spolkové prostory s širokým využitím. (Například Raketová základna Bratronice, Kasárna Klecany, Výletná, Volnočasové centrum Holešovice atd.). Kolektiv má za sebou úspěšné projekty v rámci • Volnočasového centra Holešovice • Hól a lól – spolkové multifunkční prostory na okraji brownfieldu Bubny.
Spolkový prostor Úl chce v budoucnu návštěvníkům nabídnout možnost zajít si na kávu či snídani, prohlédnout si umělecká díla, poslechnout zajímavou hudbu, uspořádat přednášku, promítání nebo firemní setkání. Podle spoluzakladatele prostoru Libora Mikyšky je důležitá spolupráce s místními obyvateli. Kolektiv kolem prostoru Úl nechce vytvářet program vyhraněným směrem a chce zapojit nejbližší okolí. „Chceme, aby tam mohl přijít kdokoliv. V okolí žije například více starších lidí, pro ně také budeme chtít vyvíjet různé aktivity,“ dodává Mikyška.
Už dnes je v provozu galerie Vitríny Frýdlantská, která se nachází v prázdných vitrínách budovy. Výstavní cyklus nedávno odstartovala výstava Mimo sezónu fotografa Štěpána Jílka, kde se autor zaměřil na letní střediska, která jsou přes zimu mimo sezonu opuštěná a čekají na znovuotevření. Na Jílka sice tato rekreační místa často působí skličujícím dojmem, na fotografiích chtěl ale poukázat i na jejich krásu. Mezi další zajímavé projekty v tomto prostoru patří divadelní soubor Drama Queens, nebo výrobce arkádových retro automatů OK Arcade.
V kasárnách už dávno nenajdete jenom vojáky
www.kasarnakarlin.cz
V bývalé vojenské budově nedaleko autobusového nádraží Florenc vznikl před třemi lety prostor pro kulturní akce. Časem si Pražané místo oblíbili a z karlínské kasárny se stalo příjemné místo, kde tráví svůj volný čas nejen obyvatelé Karlína, ale i obyvatelé dalších městských částí. Aktivity provozovatelů z neziskové organizace Pražské centrum jsou tak inspirací možného využití dočasně opuštěných městských prostor.
Vedle kavárny a baru nabízí veliký dvůr návštěvníkům i sportovní vyžití. V provozu je tu letní kino, pořádají se zde koncerty a výstavy, cvičí se jóga. V bývalé vojenské tělocvičně vznikla galerie Karlin Studios a v garážích klubová scéna, kde se konají koncerty nebo divadelní představení. Klid uprostřed ruchu velkoměsta v Kasárně Karlín nevyhledávají jen hipsteři, ale i důchodci nebo rodiče s dětmi.
Program je navíc často bez vstupného a občerstvení si zde mohou dovolit i ti, co mají hlouběji do kapsy. Provozovatelé si potrpí na šetrný přístup k životnímu prostřední, veškerý odpad se tu třídí a recykluje. Pro zájemce, kteří by se o vojenském objektu chtěli dozvědět více, je na nádvoří k dispozici výstava o historii objektu, vzpomínky veteránů a plány do budoucna.
Noční život v Praze
Popíjení v barech a řádění na diskotékách je ten studentský život, který si většina z nás před nástupem na vysokou představovala. I když se vysokoškolák většinou spíš učí nebo pracuje, někdy si od povinností odpočinout přece jen musí. Kde najdete nejlepší studentské kluby v Praze?
Studentský klub K4, Celetná
Adresa: Celetná 20, Praha 1
Tento pražský studentský klub má dokonce studentský klub dokonce v názvu. Na svých stránkách láká příjemným posezením s knihou a kávičkou za studentské ceny, jak se však začne stmívat můžete si ve studentském klubu K4 v Celetné, užít spoustu zábavy, nebo si třeba jen přečíst noviny – pořádají se zde různé přednášky, představení a koncerty, přičemž vstup je většinou zdarma. Otevírací doba je od pondělí do pátku 10:00-00:00 a v sobotu a v neděli 16:00 – 00:00.
Café Louvre
Adresa: Národní 1987/22, Praha 1
Hned na prvním místě nemůže chybět vyhlášená pražská kavárna Louvre, kam chodil už Franz Kafka. Přes ulici od vchodu do Národního divadla potkáte studenty, učitele, herce i turisty. S výhledem na Pražský hrad si můžete dát hlavní jídlo, domácí moučníky, kávu i alkoholické nápoje. Espresso stojí 49 korun, pivo 55 Kč a dvě deci vína přibližně 40 Kč.
Cross Club
Adresa: Plynární 1096/23, Praha 7
V oblíbeném Cross Clubu v Pražských Holešovicích si každý přijde na to své. Nahoře najdete příjemnou hospodu, dole pak taneční klub, kde si můžete užít divokou párty. Ceny jsou zde opravdu studentské, víno či pivo si dáte přibližně za 40 Kč. Cross Club nabízí také bohatý program, ať už se jedná o letní kina, koncerty či přehlídky alternativní hudby.
Klub 007 Strahov
Adresa: Chaloupeckého 1915/7, Praha 6
Klub 007, který najdete na pražském Břevnově, je navštěvovaný zejména studenty ČVUT. Vzhledem k převládajícímu pánskému osazenstvu se zde hrají zejména tvrdší žánry, přičemž i několikrát do týdne můžete shlédnout koncert jak českých, tak i zahraničních hudebníků. K tomu si dáte pivo z široké nabídky nejenom ležáků či víno za něco málo přes 45 Kč.
Subkultury v Praze
Najít si svůj styl není nic obtížného. Vždyť je na výběr tolik směrů, kterými se ubrat! Jen se v nich vyznat. Přinášíme vám proto malý průřez současnými subkulturami (nejen) v Praze.
Jedním z nejlepších zdrojů, kde lze najít všechny subkultury krásně pohromadě je kniha Vladimíra 518: Kmeny.
Definice subkultury:
Termínem subkultura se označují různé menšinové styly uvnitř nějaké větší kultury. Někteří sociologové tvrdí, že subkultury jsou takové moderní městské kmeny.
Hipster
Hipsteři jsou takoví sběratelé trendů. Rádi se od ostatních odlišují tím, že si najdou nějakou okrajovou zálibu a přetvoří ji v osobitou módu. Potloukají se často v kavárnách, kde předstírají četbu složité literatury, poslouchají jen skupiny, které neodehrály víc než jeden koncert (protože pak už nejsou dost alternativní) a obráží sekáče pro zvláštní oblečky.
Podporují ekologii, recyklaci a veganství. Být hipsterem je totiž velice nákladná zábava. Hip trendy se v této oblasti mění každou sezonu, a jak známo, není nic horšího než být hipsterem a ještě k tomu out.
Kamarádi: všichni, kdo jsou in
Nepřátelé: všichni, kdo jsou out
Punk: Pankáči a Straight Edge
První se objevili na konci 70. let 20. století v Anglii a začali se bouřit proti autoritám. Navlékli na sebe trička s načmáranými nadávkami, ošoupané vojenské boty a začali zpívat o svobodě. Bohužel to někteří punkeři vzali tak vážně, že jejich cesta ke svobodě skončila u lahve s kořalkou.
Proto vzniklo hnutí Straight Edge (rovná hrana). Nepijí, nekouří, nejedí maso a říkají, že jejich revoltou je čistá mysl. Nejnovějším poddruhem jsou tzv. psychobilly, kteří kombinují punk s rock n‘ rollem a retro americkým stylem. Přestože už nejsou tak drsní, z hudebního hlediska je psychobilly zdaleka nejstravitelnější druh punku.
Scene Girl
Před pár lety bylo v kurzu emo. Dnes už je out a z úzkostných holek se vyklubaly scene girl. Už si nezakládají na melancholii, ale naopak na roztomilosti a odlišnosti od ostatních.
Mají rády podivné filmy, poslouchají bláznivé elektro kapely a úplně nejradši přidávají selfie na své profily na sociálních sítích. Fotky pak komentují nerozluštitelným jazykem, plným úmyslných chyb v gramatice a záhadných smajlíků. Scene girls jsou milé bytosti, se kterými je vždycky sranda – ačkoli je pravda, že u zrcadla s foťákem by mohly trávit méně času.
Geek
Pokud jste někdy viděli Teorii velkého třesku, asi už máte jasno. Geekové se většinou zajímají o matematiku, fyziku nebo počítače. Jsou velice inteligentní a schopní rozvážného přemýšlení o věcech, které si většina z nás dokáže představit jen jako bezbarvou mlhu.
Ze všeho nejvíc si cení svých kompů, u kterých se promění v desetiprstou chobotnici. Někteří pak rádi vyráží do přírody nebo na horolezeckou stěnu, jiní si zalezou s fantasy knížkou. Geekové možná nejsou na první pohled ti nejdrsnější týpci v okolí, ale na nic si nehrají, je s nimi spousta zábavy a vědí spoustu zajímavých věcí.
Goth
Gotici se zrodili z pankáčů, které přestal bavit protest proti společnosti a začali se věnovat temným stránkám vlastní duše. Postupně si začali vymýšlet vlastní módu, ve které dominuje černá, kterou kombinují s punkovými a viktoriánskými doplňky.
Rádi čtou romantickou literaturu o zrůdách, které mají hrubou tvář, ale něžnou duši. Dále sledují hororové filmy a nepohrdnou čímkoli s upírskou tématikou. Na povrchu působí chladně a nepřístupně. Ale pokud si je získáte, dozvíte se od nich spoustu zajímavých a hlubokých myšlenek.
Hip Hop
Přestože hiphopová hudba vznikla původně na chudých černošských předměstích v Americe, našla si cestu i na česká sídliště. Hopeři si potrpí na hlasité beaty a ostrá slova. Nejčastějším námětem textů je to, že raper je největší král, zatímco všichni ostatní stojí za starou bačkoru.
Důležitý je též správný styl oblékání. Volný, ležérní, a přitom co nejvymakanější. Hopeři bývají příjemná společnost, která si zakládá na dobré náladě a pohodě. Jen si musíte dát pozor, abyste se nezapletli do graffity – spravování po zdech či jiných nelegálních aktivit, kterými si rádi krátí dlouhou chvíli.
Freetekno
Tato subkultura vznikla v Anglii a předcházela jí tzv. travellerská hnutí. Ta se vyznačovala nekonformitou a hlavně nesouhlasem s komerční společností. Toto od nich moderní taneční scéna převzala a její protagonisté také vyznávají „odpor k neustálé honbě za hospodářským růstem, která v celkovém důsledku přinese globální zkázu.“ První technoparty (house párty) u nás se konaly roku 1992 v Praze. Jistým fenoménem v našem prostředí se stal CzechTek, tedy hlavně ten, co se konal v roce 2005, kdy došlo k rozsáhlému policejnímu zásahu a k četným zraněním na straně technařů i policistů. „Technaři“ poslouchají velmi hlasitou monotónní hudbu, na kterou tančí.
Hackeři
Milují poznání a řešení logických problémů, zvláště těch nesnadných. Hrají si se stroji všech druhů a nemusejí to být nutně jen počítače. Hledají v nich slabiny, které nejen využívají, ale také na ně upozorňují a vymýšlejí, jak trhliny zacelit. Zdálo by se, že jsou věčně osamělí před klávesnicí svého počítače, ale mají svou kulturu, skupiny, místa setkávání, folklor i humor.