V České republice existují dva typy zdravotního pojištění. Veřejné zdravotní pojištění a komerční zdravotní pojištění.
Rozdíl mezi veřejným zdravotním pojištěním a komerčním zdravotním pojištěním cizinců je například v počtu smluvních nemocnic. Osoba, která má právo využít veřejné zdravotní pojištění, může být ošetřena vždy kdekoliv v České republice. U komerčního zdravotního pojištění cizinců musíte vždy pouze do smluvních nemocnic podle seznamu pracovišť, které máte uvedené v pojistné smlouvě od pojišťovny.
Další rozdíl mezi veřejným zdravotním pojištěním oproti komerčnímu je, že můžete navštívit lékaře z důvodu preventivních prohlídek vícekrát do roka a nepodléháte žádným podmínkám. U komerčního zdravotního pojištění cizinců, jste obvykle smlouvou limitováni na preventivní prohlídku jednou nebo dvakrát do roka, pokud se nejedná o závažný zdravotní problém.
Povinnosti v případě, že spadáte do veřejného zdravotního systému
Naopak v případě využívaní veřejného zdravotnictví, je každá osoba, která pracuje a její stav jí to umožňuje, povinna odvádět zálohy na zdravotní pojištění.
V případě komerčního zdravotního pojištění od soukromé pojišťovny nejste povinni odvádět nic.
Kdo patří do veřejného systému zdravotního pojištění ČR
Veřejné zdravotní pojištění smějí využívat:
- občané České republiky
- občané EU ve formě nutné a neodkladné péče
- cizinci v zaměstnaneckém poměru u společnosti, která sídlí v České republice
- cizinci s trvalým pobytem na území České republiky
- žadatelé o azyl
- cizinci pobírající dočasné ochrany
- osoby narozené cizinci, který má udělené povolení k trvalému pobytu
Kdo musí využívat komerční zdravotní pojištění cizinců v ČR?
Komerční zdravotní pojištění cizinců musí využívat cizinci, kteří například pracují v České republice jako OSVČ či cizinci, kteří pobírají rodičovský příspěvek.
Jak je to se zdravotním pojištěním, jestliže jsem občan EU a plánuji pobývat v ČR?
Pokud jste občanem některého ze členských států Evropské unie, máte právo využívat veřejného zdravotního systému, ale pouze ve formě nutné a neodkladné péče. V takovém případě máte více možností jak být krytý při úrazu nebo nemoci.
Pro turistický účel cesty do Čech vám stačí cestovní pojištění
Pokud budete pobývat v České republice za turistickým účelem, měli byste si sjednat cestovní pojištění ve vaší zemi, které vás bude krýt v případě úrazu.
Jako občan Evropské unie sice máte právo být ošetřen v české nemocnici i bez cestovního pojištění, ale evropské zdravotní pojištění nekryje například převoz do nemocnice a použitý materiál pro vaše ošetření či preventivní prohlídky u lékaře.
Úraz se v takovém případě může vyšplhat až do řádů tisíců a vy byste museli vše zaplatit z vlastních finančních zdrojů. Kdy například pouhá zlomenina ruky a její ošetření z následujícím zasádrováním vás může stát okolo pěti až deseti tisíc korun.
Delší pobyt v ČR vyžaduje buď přihlášení do veřejného zdravotního pojištění, nebo platbu komplexního zdravotního pojištění cizinců
V případě, že chcete žít v České republice delší dobu, máte možnost buď se zde nahlásit pro placení veřejného zdravotního pojištění obdobně jako občan České republiky nebo si sjednat komplexní zdravotní pojištění cizinců, které vám bude krýt veškeré náklady spojené s preventivními prohlídkami a akutním ošetřením.
Modelový příklad, na který se nás často ptáte
Jsem občanem Slovenské republiky, kde mám trvalý pobyt. V České republice mám přechodný pobyt a budu zde pobývat delší dobu jako grafický designér. Pracují na OSVČ. Na Slovensku nejsem nahlášený k placení slovenského veřejného zdravotního pojištění. V České republice mám sjednané komplexní zdravotní pojištění. Musím se ze zákona přihlásit a odvádět zálohy na zdravotní pojištění?
Jestliže máte uhrazené komerční zdravotní pojištění cizinců v České republice, nemusíte se hlásit do veřejného zdravotního systému. Pokud byste začal pracovat na hlavní pracovní poměr jako zaměstnanec u nějaké firmy, popřípadě byste dostal trvalý pobyt v ČR, automaticky byste spadl do veřejného zdravotního systému a musel odvádět zálohy na zdravotní pojištění. (v případě zaměstnání na hlavní pracovní poměr by to za vás dělal zaměstnavatel).