K roku 2017 zaznamenal v České republice Český statistický úřad přes 281 tisíc cizinců se statusem trvalého pobytu a více než 243 tisíc se statusem dlouhodobého pobytu nad 90 dnů. Ti cizinci, kteří se rozhodli přijmout Českou republiku za svůj nový domov, potřebují být přijati ale i společností samotnou. A právě z tohoto důvodu vzniknul projekt Integra zaměřující se na integraci cizinců ve městech pěti členských zemí EU.
Co je Integra a co nabízí?
Integrační projekt Integra vzniknul s cílem pomoci integrování cizinců v několika evropských zemích. Konkrétně se projekt zaměřil na 5 členských států EU a jejich města, a to na Českou republiku, Slovensko, Chorvatsko, Itálii a Bulharsko. Projekt se zaměřuje na města v těchto státech, bere totiž na vědomí to, že integrace cizinců z třetích zemí a migrantů na státní úrovni je v plné kompetenci celostátních orgánů. Projekt Integra se tedy rozhodnul zaměřit své know-how a zkušená doporučení na města, kterým pomáhá s vylepšením jejich integračních programů či nabízí službu auditu pro zjištění konkrétních nedostatků měst, co se integrace cizinců týče.
EU a její konkurenceschopnost do budoucna
Rozpočet projektu dosahuje více než 500 tisíc euro a vznikl především z důvodu klesajícího růstu a konkurenceschopnosti členských států EU. Jelikož je Evropská unie zatížena neustále stárnoucí populací, snižuje se i množství práceschopných obyvatel. Pro pokračování růstu a udržení konkurenceschopnosti je potřebné nalákat nové pracovníky ze zahraničí, i z třetích zemí. Projekt Integra se nechce ale zaměřit pouze na nalákání nových vzdělaných migrantů do Evropské unie, ale klade si za cíl i integraci již přítomných cizinců na území EU. Momentálně se jedná o 20 milionů legálně pobývajících lidí, jejichž integrace po celé EU stále ještě není dostatečně rozvinutá.
Audit od Integry
Službu auditu nabízí Integra ve formě metodické příručky, která pomůže s hodnocením strategie města v oblasti integrace cizinců. Audit se identifikuje hlavní problémové aspekty města a snaží se správě města pomoci se vzájemným porozuměním mezi místními a cizinci. Za cíl si tedy klade nejen vyšší porozumění mezi všemi obyvateli města, ale i následné zamezení radikalizace přistěhovalců.
Projekt Integra a metodická příručka pro města
Integra nabízí městům i metodickou příručku, která pomůže s vyhodnocením integrační politiky, která je ve městě nastavená, a samotnou praxí. Pomocí příručky můžou města identifikovat ty nejvíce problémové součásti jejich správy a integrační politiky a obstarat si od Integry doporučení o možných zlepšeních. Příručka sama o sobě vyzdvihuje důležitost spolupráce mezi příchozími migranty a místními obyvateli města.
Jak se zkoumá stav města?
Projekt Integra doporučuje v rámci výzkumu využít celkem čtyři druhy metod.
Desk research
První doporučenou metodou je tzv. desk research. Tento průzkum vyhodnocuje dostupné dokumenty města a akční plány v oblasti integrace a rozvoje města. Následně srovnává situaci ve městech se situací na úrovni Evropské unie a vyobrazuje městům jejich konkrétní nedostatky integračních opatření, ale i jejich hlavní přednosti.
Focus group
Další metodou je forma tzv. focus group, v češtině známé jako fokusní skupiny. Tyto skupiny se skládají z osmi až deseti respondentů a celý výzkum zabere zhruba jeden a půl až dvě hodiny. Pomocí moderované diskuze mezi účastníky fokusní skupiny si města můžou utvořit lepší pohled na stav integrace cizinců z pohledu samotných přistěhovalců, ale i místních (obvykle by je měli zastupovat neziskové organizace, policie, školy apod.). Otázky do diskuze pochází z oblasti tzv. čtyř základních rysů města. Těmito rysy jsou vize a služby v oblasti integrace, prostředí samotného města, sociální inkluze a občanská aktivita přistěhovalců a zhodnocení celkového postoje většiny vůči migrantům.
Evaluační procházky s dotazníky
Třetí metoda probíhá ve formě evaluační procházky městem s následným vyplněním dotazníků týkajících se opět rysů města. Procházka se skládá z několika částí, z nichž jedna je například část konverzační, další faktická s vyplňováním příslušného dotazníku atd. Celkem se počítá se dvěma až tři a půl hodinami na procházku, vyplnění dotazníků i konečnou diskuzi o doporučeních pro zlepšení integrace cizinců.
Photovoice
Poslední doporučenou metodou pro analýzu integračních praktik města je tzv. photovoice. Jedná se o výzkumnou metodu, která zachycuje pocity, zkušenosti, ale i reálné příklady integrace či problémů pomocí fotografie. Lidé můžou na fotografiích vyjádřit své pocity z místních komunit a města. Výhodou této metody je fakt, že cizinci nemusí disponovat prakticky žádnou jazykovou vybaveností místního jazyka a můžou své pocity zprostředkovat i neverbálně. Integra doporučuje buď dát tvůrcům volnou ruku během dvou týdnů focení či vyrazit na jednorázovou kolektivní procházku. Fotografie poté mají být sdíleny na Instagramu, v uzavřených facebookových skupinách či zaslány koordinátorovi emailem.
Integra centrum pro cizince v Praze
Integra centrum pro cizince najdete v Praze celkem na šesti místech. Jedno z kontaktních míst je centrální pobočka na Praze 1 v Žitné ulici, dalších pět najdete rozmístěné po Praze, např. na Lužinách. Integra centrum pro cizince, tedy integrační centrum Praha, je nezisková organizace snažící se Prahu přetvořit do metropole pro všechny její obyvatele.
Nabídka služeb
Integra centrum pro cizince nabízí kurzy českého jazyka, tlumočení, poradenství v oblasti smluv či vyřízením dokumentů spojených s pobytem v České republice, doprovody či tzv. síťování, tedy platformu, která se zabývá integrační problematikou v Praze.
Integra nabízí i přednášky a workshopy pro místní a cizince, kteří se chtějí lépe integrovat do české společnosti. Jedním z takových workshopů je například „Důchod aneb zajištěné stáří“ zabývající se tématem sociálního systému v České republice, ale i téma českého daňové přiznání a jak si s ním poradit, či dokonce fashion workshop.
Integra centrum pro cizince neustále hledá různé posily, běžní občané tak mají možnost připojit se k největší neziskové organizaci zabývající se pomocí cizincům v Praze. Integra nabízí možnosti praxe a stáží pro studenty či možnost dobrovolnictví. Jako dobrovolníkovi vám pak stačí pouze vyplnit a odeslat vstupní formulář na webových stránkách organizace. Pracovní místa Integra centrum pro cizince momentálně žádné neobsazuje, přesto si můžete jejich profil na jobs.cz ohlídat a v případě zájmu se o uvolněnou pozici do budoucna přihlásit.
Integra centrum pro cizince ale mimo pomoci organizuje i různorodé projekty spojující místní a přistěhovalce a vedoucí k většímu porozumění mezi nimi. Jedním z projektů je „Salad Bowl of Prague“ provázející zájemce zajímavými místy v Praze, která v minulosti či dnes souvisejí s migrací. „Salad Bowl“ reprezentuje poklidný a bezkonfliktní život místních a přistěhovalců. Dále integrační centrum pořádá zajímavé procházky po městě se zastávkami spojenými s migrací, příkladem je Polévkárna paní Mančo, která se specializuje na gruzínské i české polévky.