Přistěhovali byste se rádi do České republiky a nejste si jisti svým rozhodnutím? Nebojte se to udělat. Připravili jsme pro vás souhrn informací týkající se imigrace do ČR, který vám pomůže s rozhodováním.
Imigrace do ČR a nutná víza
V České republice existuje několik typů víz, které cizincům umožňují pobývat na území ČR různě dlouho a za různým účelem.
Občan EU
Pro cizince pocházející ze států Evropské unie je situace s imigrací zjednodušená a v rámci volného pohybu po území Schengenského prostoru můžou pobývat v České republice bez víza. Pokud však občan některého z členských států EU hodlá pobývat v České republice delší dobu, je dobré si vyřídit přechodný pobyt, který umožňuje jednodušší vyřizování smluvních závazků (například vyřízení půjčky pro cizince, hypotéky, atd).
Občan třetí země
Jako občan třetího státu můžete zažádat buď o krátkodobý pobyt, dlouhodobé vízum, dlouhodobý pobyt či trvalý pobyt.
Více podrobností o každém vízu můžete najít v našem článku Víza v České republice.
Statistiky imigrace do ČR v rámci trvalého a přechodného pobytu
Dle statistik Ministerstva Vnitra České republiky je v letošním roce zaevidováno 211868 cizinců s přechodným pobytem a 268323 cizinců s trvalým pobytem. Nejvíce pobývat chtějí cizinci v hlavním městě Praha.
Dle statistiky MVČR je zaevidováno v Praze 177826 cizinců s trvalým či přechodným pobytem.
Zdroj: MVČR
Zdroj: Český statistický úřad
Statistiky imigrace do ČR v rámci dlouhodobého pobytu a ostatních víz
Pro orientaci uvádíme statistiku růstu/poklesu vydaných víz a pobytů cizinců v ČR v průběhu pěti let.
Zdroj: Český statistický úřad
Zdroj: Český statistický úřad
Zdroj: Český statistický úřad
Pojištění cizinců v České republice
V krátkosti uvádíme vysvětlení, jak funguje zdravotní pojištění cizinců v České republice.
Občan EU
Cizinci, kteří jsou občany některého ze států Evropské unie, mají právo na bezplatné ošetření v případě, že jsou plátci zdravotního pojištění ve svojí rodné zemi a disponují mezinárodní kartičkou pojištěnce EHIC. Péče jim poskytovaná je pouze v rozsahu akutní péče či takové péče, která je nezbytně nutná proto, aby se cizinec nemusel urychleně vrátit domů.
Občané EU by měli mít při cestě do ČR sjednané buď cestovní pojištění v případě krátkodobého pobytu (dovolené) nebo komplexní zdravotní pojištění v případě dlouhodobějšího pobytu.
Občan třetí země
Jako cizinec z třetího státu pobývající v České republice musíte mít sjednané zdravotní pojištění cizinců pro získání víza dle č. 277/2009 Sb. a zákonem č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců na území České republiky.
Cizinci s trvalým pobytem
Cizinci s trvalým pobytem podléhají státnímu zdravotnímu pojištění dle zákona č. 48/1997 Sb. Zákon o veřejném zdravotním pojištění.
Pojišťovny pro cizince
V rámci zdravotního pojištění cizinců lze sjednat toto pojištění pouze u zákonem vyhrazených pojišťoven. Mezi takovéto pojišťovny patří:
Pojišťovna VZP, Slavia pojišťovna, Ergo pojišťovna, Uniqa pojišťovna, Maxima pojišťovna a AXA pojišťovna.
Pojišťovny nabízí různý rozsah poskytovaného pojistného krytí.
Hodnocení pojišťoven
Cizinci je nejlépe v rámci počtu smluvních zařízení a poskytovaných lékařských služeb hodnocena PVZP – Pojišťovna VZP a.s. K tomu odpovídá i vyšší pojistné.
Ostatní pojišťovny
Ostatní pojišťovny mají menší rozsah smluvních zařízení, ale mohou vám nabídnout speciální balíčky zdravotního pojištění, které budou odpovídat vašim finančním možnostem a přáním.
Například pojišťovna SLAVIA nabízí výhodný balíček pro studenty a pojišťovna ERGO balíček pro zdravotní turistiku.
Účely pobytu cizinců v ČR
Následující graf popisuje nejčastější účely pobytu cizinců při imigraci do ČR v roce 2014.
Zdroj: ŘSCP
Počet cizinců studujících v České republice
Počet studentů-cizinců studujících na českých školách mezi lety 2003, 2008 a 2014.
Zdroj: MŠMT