• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
InfoCizinci.cz

InfoCizinci.cz

Informace pro cizince žijící v České republice

  • English
  • Русский
  • Čeština
prague infocizinci

Zkouška z českého jazyka pro cizince

Čeština pro cizince & Studium v ČR ČR 05/08/2023 Natela Ismail

Hodláte se přistěhovat do České republiky? Máte strach, že se nezvládnete naučit český jazyk? Bojíte se, že pro Vás bude zkouška z českého jazyka pro cizince moc těžká?

Nebojte se! Připravili jsme si pro Vás důležité rady týkající se výuky českého jazyka a také chytré tipy, které Vám pomohou uspět ve státní zkoušce z českého jazyka pro cizince.

Zkouška z českého jazyka

Zkouška z českého jazyka pro cizince

Chci se pouze naučit český jazyk, proč by mě měla zkouška z českého jazyka pro cizince zajímat?

Státní zkouška z českého jazyka je povinností pro získání trvalého pobytu pro občany třetích zemí a je také nutnou podmínkou pro udělení českého státního občanství. Pokud tedy zůstanete žít v České republice, tuto zkoušku z českého jazyka nebo její ekvivalentní zkoušku budete muset složit.

Zkouška z českého jazyka pro trvalý pobyt v ČR

Pokud splňujete podmínku nepřetržitého pětiletého pobytu na území ČR, máte možnost podat žádost o trvalý pobyt v ČR. Jedním z důležitých dokladů, které přikládáte k žádosti o trvalý pobyt je právě doklad prokazující znalost českého jazyka.

Jak mohu znalost českého jazyka doložit?

Tuto znalost můžete doložit buď Osvědčením o znalosti českého jazyka, které obdržíte po úspěšném složení zkoušky nebo vykonáním jiné obecně uznávané zkoušky z českého jazyka.

Jako jinou obecně uznávanou zkouškou je myšlena speciální zkouška vykonaná v jazykové škole, která má práva ke skládání státní jazykové zkoušky, nebo složení certifikované zkoušky z českého jazyka pro cizince, která je organizována Ústavem jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy.

>> Kalkulačka zdravotního pojištění pro cizince online <<

Musí být znalost českého jazyka vždy doložena?osvedceni o zkousce z ceskeho jazyka pro cizince

Doložení znalosti českého jazyka se nevyžaduje:

  • po osobách mladších patnácti let
  • v případě, že jste studovali alespoň jeden rok základní, střední nebo vysokou školu či studijní obor s prokazatelným zaměřením na český jazyk
  • po osobách mající tělesné nebo mentální postižení, které má vliv na komunikační schopnosti
  • po osobách starších šedesáti let

Jsem občanem EU, musím tedy také dokládat znalost českého jazyka?

Další skupinou, která nemusí dokládat znalost českého jazyka, tj. nemusí skládat zkoušku z českého jazyka, jsou občané těchto zemí: Evropské unie, Norska, Islandu, Lichtenštejnska, Švýcarska.

Kde mohu zkoušku z českého jazyka vykonat?

Seznam míst kde můžete státní zkoušku z českého jazyka vykonat, naleznete zde.

Kolik se platí za zkoušku z českého jazyka pro cizince?

První pokus pro skládání zkoušky je zdarma. Stačí si zažádat o takzvaný POUKAZ ke zkoušce, který lze získat na pracovišti azylové politiky ministerstva vnitra.

V případě neúspěchu je další pokus hrazený Vámi, cena je poté 1500 Kč.

Jak dlouho zkouška z českého jazyka trvá?

Zkouška se skládá ze čtyř částí a obsahuje čtení, psaní, poslech a ústní část. Na každou část je přesně vymezený čas a celkově trvá hodinu a půl.

  • Pro čtení je to dvacet minut
  • Pro psaní je to patnáct minut
  • Pro poslech je to třicet pět minut
  • Pro ústní část deset minut

Co si mám pod jednotlivými částmi zkoušky představit?

Modelové otázky ke zkoušce z českého jazyka pro cizince můžete nalézt zde. My zde v rychlosti probereme pouze základní strukturu otázek.

Čtení:

Zkouška z českého jazyka pro cizince

a) v Praze b) v Brně            c) v Olomouci                 d) v jiném městě

Mezi základní typ otázek ve čtení patří napsání jednoduché odpovědi na inzerát. Odpověď se obvykle vybírá ze čtyř variant. V případě na obrázku je tedy odpověď „v Praze“.

Psaní:

Český jazyk pro cizince - Zkouška z českého jazyka pro cizince

Obvyklou úlohou pro psanou část zkoušky je vyplnění různých formulářů v českém jazyce. Cílem podobných úloh je simulovat reálnou situaci, kdy si budete muset poradit s vyplněním formuláře či brožury.

Ústní:

Při nácviku na ústní část zkoušky se soustřeďte především na smysluplnost vět a také výslovnost. Ukázkové cvičení můžete nalézt zde.

Poslech:

Pro co nejlepší nacvičení poslechu si procvičujte poslechová cvičení, která můžete nalézt zde.

Další tak trochu pasivní metodou výuky může být poslech českého rádia nebo televize. Nemusíte porozumět všemu, ale jde o to, abyste si zvykli na rychlost, se kterou rodilí mluvčí komunikují a také se naučili odposlouchávat a rozlišovat drobné nuance ve výslovnosti českých slov.

Bodování zkoušky z češtiny pro cizince

Každá část je bodovaná dvaceti body a uchazeč musí získat nejméně dvanáct bodů z každé části zkoušky z českého jazyka. V případě, že dostanete z nějaké části méně než dvanáct bodů, musíte celou zkoušku opakovat.

Úroveň zkoušky dle mezinárodních norem

Zkouška odpovídá úrovni A1. Je to tedy nutný základ pro každého, kdo chce v České republice zůstat. Osoba s touto úrovní by měla být schopná porozumět výrazům z oblasti, která se jich bezprostředně týká. Měla by umět základní fráze a pozdravy včetně představení se a uvedení základních údajů o sobě. Tato úroveň odpovídá okolo 160 hodin výuky jazyka.

Je čestina pro cizince težká aneb se připravit na zkoušku

Příprava na zkoušku nemusí být vždy nutné zlo, pokud si najdete schopného učitele nebo budete navštěvovat dobrou jazykovou školu.

Český jazyk patří k nejtěžším evropským jazykům, proto také určitě doporučujeme se seznámit s dalšími rodilými mluvčími, se kterými můžete trénovat výslovnost nebo se snažit komunikovat.

Jak jistě víte, v Čechách jsou pověstné místní hospůdky a pivnice, kde určitě nebudete mít problém se seznámit a popovídat si v češtině. Místní lidé rádi učí výslovnost, ale pozor ať Vás neučí pouze samé nadávky.

Interaktivní modelový test z českého jazyka pro rok 2016 si můžete také zadarmo vyzkoušet zde.

Doporučujeme si také pečlivě přečíst příručku „Připravte se s námi na zkoušky z českého jazyka pro trvalý pobyt“ vydanou národním ústavem pro vzdělávání.

V rámci dalšího zdokonalování se v českém jazyce je dobré si pořídit mluvnici českého jazyka, kterou naleznete v každém knihkupectví. Mluvnice obsahuje veškerá pravidla české gramatiky zahrnující učivo základního i středního vzdělání na českých školách.

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit třeba tyto: Základní mluvnice českého jazyka – Vlastimil Styblík nebo český jazyk v kostce – Pavel Kantorek.


Často kladené dotazy ohledně zkoušky z českého jazyka pro cizince – shrnutí

Jaká je jazyková úroveň této zkoušky?

Zkouška z češtiny pro cizince odpovídá jazykové úrovni A1. V rámci této úrovně je cizinec schopný se domluvit v nejběžnějších životních situacích a odpovědět na lehké otázky týkající se jeho bydliště, povolání, rodiny nebo zálib. Tato zkouška předpokládá, že je cizinec schopný komunikovat na poště, v nemocnici či v jiném veřejném zařízení a umí vyplnit lehké úřední formuláře. Taktéž musí umět napsat a porozumět krátkým psaným textům jakou jsou pozvánky, nebo inzeráty.

Co v sobě zkouška z českého jazyka zahrnuje?

Celá zkouška se skládá ze dvou částí- ústní a písemné. Písemná část v sobě zahrnuje čtení (20 min.), poslech (35 min.) a psaní (15 min.). Tato část má za úkol ověřit zdali rozumíte psanému textu, mluvenému slovu a zdali jste schopni sami napsat krátký obecný text (např. inzerát). Ústní část zkoušky zahrnuje 10minutový ústní pohovor, kde se musíte představit a odpovědět na otázky zkoušejícího. Celkově, je tedy trvání zkoušky odhadováno na 1,5 hodiny.

Jaké je bodové ohodnocení?

Každá část zkoušky je za maximálně 20 bodů. Abyste zkoušou prošli, musíte z každé části mít správně alespoň 60% (tj. 12 bodů). V případě, že nedosáhnete 60% ať už z písemné či ústní části, musíte celou zkoušku opakovat.

Jak zkouška z českého jazyka vypadá?

Veškeré odpovědi budete zapisovat na speciální odpovědní list, který při zkoušce obdržíte. Dávejte pozor, abyste vše uvedli do daného listu, jelikož k poznámkám a odpovědím zaneseným do listů se zadáním se nepřihlíží. Při psací části v zásadě odpovídáte na otázky týkající se předloženého textu, nebo poslechu, který se uslyšíte na CD. V ústní části musíte zodpovědět lehké otázky týkající se předložených obrázků.

Jaké jsou poplatky za zkoušku?

Při svém prvním pokusu obdržíte takzvaný poukaz na zkoušku, který zaručí, že pro Vás daná zkouška bude zdarma. Pokud však zkouškou na poprvé neprojdete, budete při svém příštím pokuse muset uhradit poplatek ve výši 1500,-Kč.

Koho se zkouška z českého jazyka týká?

Zkoušku absolvují žadatelé o trvalý pobyt na území České republiky. Mohou ji absolvovat pouze na základě vydaného poukazu, nebo po zaplacení výše uvedeného poplatku. Od zkoušky jsou osvobozeni cizinci starší 60 let a mladší 15 let. To se také týká těch, kteří prokážou, že v důsledku tělesného či mentálního postižení majícího vliv na schopnost komunikace, nejsou schopni danou zkoušku vykonat. Dále, pokud člověk prokáže, že v průběhu 20 let před podáním žádosti o trvalý pobyt, byl alespoň po dobu jednoho roku žákem české základní nebo střední školy, nemusí danou zkoušku podstoupit.

Je taktéž nutné podotknout, že občané členských států EU, občané Norska, Islandu, Lichtenštejnska, Švýcarska a jejich rodinní příslušníci, nemusí danou zkoušku absolvovat.

Pokud již máte trvalý pobyt a v nejbližší době Vám vyprší platnost průkazu trvalého pobytu, nemusíte se obávat, zkoušku z češtiny při prodloužení průkazu podruhé absolvovat nemusíte.

Kdy a jak se na zkoušku z českého jazyka přihlásit?

Na zkoušku z českého jazyka pro cizince se můžete přihlásit telefonicky či emailem na škole, která danou zkoušku provádí. Seznam škol, ve kterých se zkouška koná, můžete najít na pracovištích Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra, nebo přímo na webových stránkách tohoto ministerstva.

Je nutné se přihlásit ke zkoušce alespoň jeden den před jejím konáním. Ve vybrané Vámi škole vyplníte přihlášku a předložíte originál poukazu, který dostanete na pracovišti Odboru azylové a migrační politiky MV. Pokud kvůli zdravotnímu postižení zkoušku absolvovat nemůžete, předložíte lékařskou zprávu nebo jiný doklad, potvrzující a popisující Váš zdravotní stav. Následně po přihlášení, Vás uvedená škola kontaktuje s informací o termínu a místu konání zkoušky.

Kdy se zkouška z češtiny pro cizince obvykle koná?

Termíny konání zkoušky z češtiny pro cizince jsou centrálně stanoveny Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jedná se obvykle o středu či druhou sobotu v měsíci. Pokud by se stalo, že na jeden z těchto dní by připadl státní svátek, zkouška by se konala ve čtvrtek nebo následující sobotu.

Jak probíhá zkušební den?

Nejprve při registraci předložíte své cestovní doklady a Vaše povolení k pobytu. Taktéž u sebe musíte mít doklad potvrzující zaplacení zkoušky nebo Poukaz. Dále dostanete speciální číselný kód, kterým budete identifikováni při zkoušce. Tento kód a Vaše cestovní doklady budou ležet na stole po dobu trvání písemné zkoušky. Samozřejmě musíte mít vypnutá Váš mobilní telefon a své osobní věci uložené stranou, aby na ně zkoušející viděli. Taktéž nesmíte během zkoušky na WC, ani se kamkoliv odloučit.

Po skončení písemné části odevzdáte nejen zadání a odpovědní listy, ale i svoji cedulku s identifikačním kódem. Poté Vám bude sdělen čas zveřejnění výsledků písemné zkoušky. Pokud byste u zkoušky neuspěli, ústní část byste již neskládali a museli byste se přihlásit na zkoušku znovu. V případě úspěchu v písemné části, si dále vylosujete Vaše pořadí pro ústní zkoušku. Bude Vám dodatečně sděleno místo a čas konání ústní části a poté již na určeném místě se opět prokážete cestovním dokladem a obdržíte nový identifikační kód. Po absolvování ústní části budete muset opět vyčkat nějaký čas na výsledky.

Musíme Vás také upozornit, že pokud přijdete na zkoušku pozdě, nebudete ji již moci vykonat. S pracovníky školy se pak domluvíte na možném náhradním termínu.

Co obdržím po vykonání zkoušky z češtiny pro cizince?

Po úspěšném absolvování zkoušky obdržíte Osvědčení o znalosti českého jazyka, které je součástí nezbytných dokladů pro obdržení trvalého pobytu na území ČR.

Jak se na zkoušku z českého jazyka pro cizince připravit?

Jednou z možné přípravy na zkoušku je návštěva kůrzů z češtiny pro cizince, kde se čeština vyučuje a je kladen důraz na zvládnutí oficiálních zkoušek. Jazykové kurzy češtiny pro cizince jsou relativně levné a dávají Vám značné výhody z komunikace s rodilým mluvčím a rozhovoru ve skupinkách. To Vám může pomoci zbavit se ostýchavosti při komunikaci v cizím jazyce a dodat sebevědomí pro ústní část zkoušky z českého jazyka.

Dále si můžete zakoupit speciální tituly v knihkupectvích, kde budou publikovány vzorové testy z minulých let a vysvětlena gramatika, kterou pro tuto zkoušku budete potřebovat. Své znalosti češtiny si můžete zdarma vyzkoušet i na stránkách: cestina-pro-cizince.cz, kde je vytvořena speciální interaktivní modelová zkouška z češtiny, která plně napodobuje reálné zkoušení pro obdržení trvalého pobytu. Taktéž na těchto stránkách naleznete příručku, která Vás zdarma provede přípravou na zkoušku a ukáže Vám typická cvičení a chytáky, které se ve zkoušce objevují. Je nutné podotknout, že i když stát výuku češtiny pro cizince nehradí, na internetu je k nalezení množství bezplatných materiálů, které Vám pomohou se plně připravit sami z pohodlí domova.

About Natela Ismail

Na webu InfoCizinci.cz přispívám od roku 2013. Jako cizinec, který žije v České republice, využívám při psaní článků vlastní zkušenosti. Doufám, že mé články pomohou všem cizincům, kteří chtějí studovat nebo se přestěhovat do České republiky.

Primary Sidebar

POJIŠTĚNÍ CIZINCŮ

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ CIZINCŮ

KATEGORIE ČLÁNKŮ

  • Čeština pro cizince & Studium v ČR
  • Podnikání
  • Pracovní povolení
  • Vízové informace & legislativa v ČR
  • Zajímavosti
  • Zdravotní pojištění cizinců
  • Život v České republice

VYHLEDAT

POJIŠTĚNÍ CIZINCŮ

SPOČÍTAT POJIŠTĚNÍ
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ CIZINCŮ

Footer

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

  • Trvalý pobyt pro cizince
  • Nové podmínky pro získání českého občanství
  • Pojištění pro pracující cizince – rozdíl mezi DPP, HPP, DPČ a ŽL
  • Sňatek s cizincem
  • Studium cizinců v České republice
  • Stěhování do České republiky pojištění
  • Zkouška z českého jazyka

KALKULAČKA POJIŠTĚNÍ PRO CIZINCE

  • Kalkulačka zdravotního pojištění cizinců

REALITY PRO CIZINCE

  • Reality pro cizince

PRÁCE PRO CIZINCE

  • Jste cizinec hledající práci?

KONTAKT

  • Kontaktní údaje

ZÁSADY A USNESENÍ SERVERU

  • Obchodní podmínky a ustanovení užívání
  • Ochrana osobních údajů
  • Stížnosti a reklamace

PRO INZERENTY

  • Kontakt pro styk s médii

POTŘEBUJETE POMOCT S VÍZEM

  • Vízové poradenství pro cizince

SOUTĚŽ

  • Pravidla soutěže

UŽITEČNÉ ODKAZY

  • Odbor azylové a migrační politiky
  • Ministerstvo vnitra
  • Zákon o pobytu cizinců v ČR
  • VISAPOINT
  • Pojištění cizinců

POJIŠŤOVNY POSKYTUJÍCÍ ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ CIZINCŮ V ČR

  • Pojišťovna VZP
  • Slavia Pojišťovna
  • SV Pojišťovna
  • Maxima Pojišťovna
  • Uniqa Pojišťovna
  • IPA, člen skupiny AXA
  • Colonnade